Gdańsk: Marsz dla życia i rodziny ulicami miasta
12 października 2010 | 11:02 | Waldemar Jaroszewicz Ⓒ Ⓟ
W Gdańsku X Dzień Papieski, obchodzony jak wszędzie w Polsce pod hasłem Jan Paweł II – Odwaga Świętości uczczono w sposób szczególny. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana wraz ze Stowarzyszeniami, Ruchami i Duszpasterstwami, przy wsparciu wydziałów duszpasterskiego i katechetycznego Gdańskiej Kurii Metropolitarnej, zorganizowały Marsz dla życia i rodziny, któremu patronował Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański.
Marsz był odpowiedzią na apel Ojca Świętego o budowanie cywilizacji miłości, która jest przecież drogą do świętości. O kilku tysiącach uczestników Marszu, którzy przeszli ulicami Gdańska można powiedzieć, że byli świadectwem jak radośnie propragować miłość małżeńską i rodzinną oraz wartość ludzkiego życia. Marsz pokazał również, że warto zmobilizować się do odważnego publicznego manifestowania przynależności do obrońców godności życia, małżeństwa i rodziny. Zwłaszcza, że znamy współczesne zagrożenia, które uderzają w porządek, który z takim umiłowaniem przedstawiał papież Jan Paweł II.
Marsz rozpoczął się na Placu Solidarności przy pomniku Poległych Stoczniowców, czyli z miejsca, w którym ludzie pracy odważyli się wystąpić w obronie godności pracy, godności człowieka i rodziny. W swoim wystąpieniu Roman Kuzimski wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, nawiązał do wydarzeń sprzed 30 laty, a o istocie, sensie i przesłaniu Marszu powiedziała uczestnikom Dorota Piasecka przedstawicielka organizatorów z „Civitaas Christiana”. Po wygłoszonym do uczestników słowie i udzielonym przez ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia błogosławieństwie, wyruszono na trasę marszu.
Uczestnicy trzymali w rękach papieskie chorągiewki, a nad głowami unosiły się setki biało – żółtych balonów oraz transparenty podkreślające godność życia i rodziny. Młodzież niosła transparenty podkreślające m.in.: prawo do wychowania przez oboje rodziców. Nie było to milczące przejście, uczestnicy w trakcie przemarszu wysłuchali świadectw członków ruchów i stowarzyszeń, otrzymali pamiątkowe breloczki z logo Marszu, a także zatrzymywali się na dwóch stacjach .
Na pierwszej wysłuchali świadectwa Leny i Jacka z Domowego Kościoła, przedstawicieli dziewięcioosobowej rodziny o jej problemach i troskach oraz postulatach do władz, ale mimo to szczęśliwych. Kolejna stacja – pantomima ewangelizacyjna przygotowana przez wspólnotę Efraim z Duszpasterstwa Akademickiego OO. Jezuitów zawierała przesłanie o konieczności budowania małżeństwa i rodziny na wartościach.
Całość zakończyła uroczysta Eucharystia w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem ks. dr. Jana Uchwata – wicerektora Gdańskiego Seminarium podczas, której 60 osób podjęło duchową adopcję dziecka poczętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.