Gdańsk: pięć lat „Galilei” – czasopisma biblijnego
30 września 2022 | 19:04 | ks. mk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
„Galilea” to jedno z najbardziej poczytnych czasopism popularyzujących Biblię. Powstało z inicjatywy obecnego biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Piotra Przyborka. Urodziny „Galilei” obchodziło w środę, 28 września wielu miłośników Pisma Świętego, w tym liczne grono słuchaczy Szkoły Biblijnej Archidiecezji Gdańskiej.
Uroczystościom w archikatedrze oliwskiej przewodniczył abp Tadeusz Wojda. – Otwierając się na słowo, które Bóg nieustannie do nas kieruje i które jest Dobrą Nowiną, prośmy Go, aby nas wzbogacał i prowadził. Aby przez to słowo wskazywał nam drogę, którą jako chrześcijanie mamy podążać, by spotykać na niej Boga i drugiego człowieka – mówił metropolita gdański.
Podkreślił znaczenie tej niezwykłej biblijnej krainy dla początków i rozwoju wiary. – Galilea to miejsce, gdzie dla nas, chrześcijan, wszystko się zaczęło. Tam Jezus rozpoczął swoją publiczną działalność, nauczanie, dokonał pierwszych cudów. Tam zaczęła kształtować się nasza wiara. Dlatego to miejsce jest dla nas tak ważne. Czasopismo „Galilea” przenosi nas w tamtą rzeczywistość, do Ziemi Świętej, by nam przypominać o tych początkach, by w ten sposób budować naszą wiarę. Niech ono dalej się rozwija, niech zbliża nas do Jezusa Chrystusa, do Jego słowa i umacnia na każdy dzień – dodał abp Wojda.
Zgromadzonych przywitał bp Piotr Przyborek, redaktor naczelny „Galilei”. – Chcemy dzisiaj Bogu dziękować za Jego słowo i za to, że dał nam Ducha Świętego, byśmy wiedzieli, jak w drodze nie ustać, jak iść w stronę nieba. Dokładnie dzisiaj mija piąta rocznica wydania pierwszego numeru biblijnego czasopisma „Galilea”. Gromadzimy się tutaj jako Szkoła Biblijna, autorzy, czytelnicy. Modlimy się, aby słowo Boże rozgrzewało nasze serca i byśmy byli apostołami Chrystusa, którzy idą na krańce ziemi i głoszą Ewangelię oraz czynią uczniami wszystkie narody – podkreślił.
Gościem specjalnym jubileuszu był ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista z Krakowa. – Kiedy koleżanka, mąż, żona czy córka coś nam powiedzą, to nosimy to w sobie czasami pół roku, rok, dwa lata. Słowo ludzkie ma moc, a co dopiero słowo Boga. Chcemy więc najpierw uświadomić sobie i jeszcze raz uwierzyć w to, bo czasami zapominamy, że na początku było i jest Słowo. Słowo Boże ma wielką moc – zaznaczył w homilii ks. Węgrzyniak.
Kaznodzieja podkreślił, że lektura Ewangelii jest obecna w kościołach od dwóch tysięcy lat. – Nasz problem polega na tym, że zamiast słuchać słowa Bożego, słuchamy komentatorów. Bardzo często my, nieudolni komentatorzy tego słowa, wykładamy i tłumaczymy je po swojemu. Ale nasze słowo jest niczym wobec słowa Bożego. Nawet najlepszy komentator nie zmieni wyniku meczu – zauważył.
Po Mszy św. zgromadzeni przeszli do auli św. Jana Pawła II. Tam ks. Węgrzyniak wygłosił konferencję pt. „Słowo Boże a Kościół”. Niespodzianką był przygotowany specjalny internetowy konkurs z nagrodami. Na uczestników spotkania czekały jubileuszowe wydanie „Galilei” o Jezusie Chrystusie, poczęstunek, a także książki i artykuły religijne.
Biskup Przyborek przyznał, że rozpoczynając wydawanie „Galilei” redakcji towarzyszyła nadzieja ale i niepewność, jak kolejne czasopismo zostanie przyjęte przez czytelników. Zastanawialiśmy się, czy będziemy mieli autorów, czy sprostamy temu wyzwaniu. Po tych 5 latach okazało się, że przygotowaliśmy 17 numerów, mamy stałych czytelników i przede wszystkim przekonanie, że słowo Boże się rozchodzi. I to jest wielka radość – dodał biskup.
Jubileusz był zarazem okazją do zbudowania planów na przyszłość. – „Galilei” należy życzyć jak najwięcej czytelników, bo to jest ważne, jeśli czasopismo ma istnieć. Wierzymy, że Duch Święty pewne rzeczy zaczyna i je kończy. Jak również tego, żeby ludzie chłonęli słowo Boże, bo ono staje się wtedy słodkie jak miód i człowiek chce więcej. To jest coś najpiękniejszego. Słowo Boże buduje Kościół. Jeżeli mamy słowo Boże, to chcemy się nim dzielić, tworzymy wspólnotę i w ten sposób Kościół wzrasta – podkreślił redaktor naczelny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.