Gdańsk: rajd rowerowy im. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego
05 września 2015 | 14:11 | jrst Ⓒ Ⓟ
Jedziemy, by przypomnieć niezłomnego kapłana – mówią uczestnicy Rajdu Rowerowego im. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego. Rowerzyści pokonają trasę z Gdańska do dawnego obozu koncentracyjnego Stutthof.
Kilkadziesiąt osób wyruszyło w sobotni poranek spod gdańskiego kościoła pw. Chrystusa Króla do Stutthof – trasą męczeńskiej drogi charyzmatycznego duchownego bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, by uczcić 75. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Pomysłodawcą rajdu jest ks. Robert Jahns z kościoła Chrystusa Króla, którego bł. ks. Franciszek Rogaczewski był budowniczym i proboszczem.
Świątynia ta była ostoją polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańsk. To właśnie tam skupiało się życia religijne i społeczne Polonii Gdańskiej. Duchowny był współzałożycielem Ligii Katolickiej, wiceprezesem Macierzy Szkolnej, a także kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej Wolnego Miasta Gdańska.
Właśnie za krzewienie polskości bł. ks. Rogaczewski został przez hitlerowców aresztowany już 1 września 1939 roku, a następnie uwięziony z przedstawicielami Polonii Gdańskiej w Victoriaschule. Pierwszym transportem został przewieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof i tam rozstrzelany dniu 11 stycznia 1940 r. Jego szczątki zostały odnalezione w masowym grobie w lesie dopiero podczas ekshumacji przeprowadzonej w 1979.
Szczątki pomordowanych zostały złożone na Cmentarzu Zasłużonych na gdańskiej Zaspie. I to właśnie tam zakończyła się licząca 90 kilometrów trasa Rajdu Niezłomnych. Współorganizatorem był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Bł. ks. Franciszek Rogaczewski znalazł się w grupie 108 męczenników II wojny światowej, których Jan Paweł II beatyfikował 13 czerwca 1999 w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.