Gdańsk: ruchoma szopka wraca po przebudowie do kościoła Trójcy
16 grudnia 2011 | 15:01 | als Ⓒ Ⓟ
Jedna z najpiękniejszych ruchomych szopek w Polsce wraca po gruntownej przebudowie do kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku. W gdańskiej scenerii obok żłóbka, Maryi i Józefa – można będzie zobaczyć Jana Heweliusza czy Daniela G. Fahrenheita – łącznie około 80 postaci. Uroczyste uruchomienie zaplanowano na piątek 16 grudnia w południe.
Sceneria szopki też nie jest codzienna – zobaczyć będzie można i stoczniowe dźwigi i Żurawia i. stadion na Letnicy. Uroczyste uruchomienie gdańskiej szopki połączone będzie ze wspólnym przywoływaniem muzykujących aniołów, czyli happening „Popiszczmy Razem!”.
Ruchoma szopka, w kościele Świętej Trójcy ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję – mówi franciszkanin o. Tomasz Jank, rektor kościoła. – Teraz powraca we wzbogaconej i udoskonalonej wersji na stałe – będzie można ją podziwiać przez cały rok – dodaje.
Jak informuje gdański magistrat "w prace nad szopką zaangażował się m.in. Teatr Miejski „Miniatura”, który odnowił większość figurek. A jest ich około 80. Odrestaurowaną szopkę uruchomią św. Mikołaj i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Będzie to połączone z happeningiem organizowanym przez franciszkanów i Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec”- „Popiszczmy Razem”. – Uczestnicy spotkania grając na lizakach-gwizdkach (rozdawanych podczas imprezy) przywoływać będą muzykujące anioły z prospektu organowego. Usłyszą także historię odrestaurowanych zabytkowych organów Martena Friese’a, dowiedzą się na czym polega i jak wygląda proces tworzenia tego unikatowego na skalę europejską instrumentu – informują organizatorzy.
W happeningu planowany jest udział tysiąca dzieci z gdańskich szkół i przedszkoli. Uruchomienie szopki oraz wspólne piszczenie odbędzie się w piątek 16 grudnia w samo południe w Kościele Św. Trójcy w Gdańsku, przy ulicy Św. Trójcy 3.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.