Gdańsk/Sopot: konferencja o dziedzictwie protestantyzmu
22 października 2012 | 21:36 | als, lk Ⓒ Ⓟ
Na wspólne działania ewangelików i katolików na rzecz zachowania wspólnego dziedzictwa Europy – wskazywano podczas dwudniowej, zakończonej 22 października w Gdańsku, międzynarodowej konferencji naukowej.
W spotkaniu pt. „Dziedzictwo protestantyzmu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz w perspektywie europejskiej” wzięli udział przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, naukowcy, publicyści i mieszkańcy Trójmiasta.
– Termin spotkania został wybrany nieprzypadkowo – wyjaśnia Jerzy Sojka, sekretarz konferencji. Zbliża się bowiem święto Reformacji, spotkanie miało zaprezentować europejskie dziedzictwo ewangelickie. Jak podkreśla Sojka, „protestantyzm pozostawił po sobie w Gdańsku bardzo dużo śladów i bardzo mocno się w mieście osiedlał”. – Przykładem może być twórczość wielu gdańskich kompozytorów. Komponowali oni na potrzeby kościelne, często też byli protestantami – wyjaśnia.
Ewangelicki biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Marcin Hinz wyjaśnia, że konferencja miała przybliżyć „nasze dziedzictwo, tradycję i przywiązanie do określonego systemu wartości chrześcijańskich”. – Chcemy ukazać dziedzictwo protestantyzmu w szerszej perspektywie. Dlatego podczas sesji można było posłuchać wykładów, które wskazywały wspólne działania chrześcijan, ewangelików oraz katolików na rzecz zachowania wspólnego dziedzictwa Europy; dbania o te wartości, które są dla nas tak bardzo ważne – dodaje. Biskup zalicza do nich „wartość wolności chrześcijańskiej, pojednania, pokoju oraz wartość życia ludzkiego”, a także troskę o jego początek i koniec” oraz „o godne życie w coraz bardziej skomplikowanym świecie”.
W Trójmieście i okolicach żyje ok. tysiąca protestantów. Ich najważniejsze świątynie to parafialny kościół Zbawiciela na Skwerze ks. Otto Bowiena oraz kaplica parafialna przy ul. Kościuszki 51 w Sopocie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.