Drukuj Powrót do artykułu

Gdańsk: święto patronalne archidiecezji ku czci św. Wojciecha

06 maja 2018 | 19:17 | ks. kk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ

Na wzgórzu św. Wojciecha w Gdańsku odbyły się dziś uroczystości patronalne archidiecezji gdańskiej ku czci św. Wojciecha, chrzciciela gdańszczan. Tegoroczny główny odpust archidiecezjalny wpisał się w jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył biskup Łukasz Buzun z Kalisza.

Eucharystię koncelebrowali arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński i 85 kapłanów. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także katecheci, siostry zakonne oraz licznie przybyłe wspólnoty i grupy duszpasterskie archidiecezji gdańskiej wraz z pocztami sztandarowymi.

– W tym miejscu w Wielki Piątek 997 roku stanął św. Wojciech i ochrzcił ludność Gdańska. My jesteśmy na tej roli skrwawionej męczeństwem świętego, dokonanym niebawem po historycznym chrzcie. Jesteśmy dziedzicami w wierze – powiedział na wstępie arcybiskup Głódź.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej – biskup Łukasz Buzun. – Św. Wojciech był człowiekiem szlachetnego rodu – zarówno ze strony ojca spokrewnionego z dynastią cesarską panującą wówczas w Niemczech, jak i ze strony matki. Jego życie, niczym ziarno, zostało wrzucone w glebę i wydało plon obfity. Szedł śladami swojego Mistrza. Miał udział w Jego trudach, a później w Jego zwycięstwie – radości zmartwychwstania. My dzisiaj to zwycięstwo świętujemy – mówił.

– Bez łaski chrztu nie możemy nic uczynić. Nie możemy wygrać życia sami, nie jesteśmy w stanie wydać plonu obfitego. Udział w życiu Bożym czerpiemy przez chrzest. Św. Wojciech zaprasza nas, byśmy ciągle z tego źródła łaski czerpali – podkreślił kaznodzieja.

Bp Buzun powiedział, że patron archidiecezji gdańskiej był wychowany w szkole, w której nauczył się, że w podjętym krzyżu, kryje się owoc na przyszłość. “I my także w tych owocach podjęcia krzyża przez św. Wojciecha uczestniczymy. To właśnie na tym wzgórzu jako biskup misyjny ochrzcił miejscową ludność, by po kilkunastu dniach zginąć męczeńską śmiercią” – przypomniał hierarcha.

Na koniec liturgii wierni świeccy, siostry zakonne i kapłani złożyli biskupom życzenia z okazji święta patronalnego archidiecezji, podkreślając szczególnie mijającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 10. Rocznicę ingresu księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia do archikatedry oliwskiej.

Na Wzgórze Wojciechowe wielu wiernych dotarło w tradycyjnych pieszych pielgrzymkach. Najliczniejszą była Piesza Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami św. Wojciecha pod przewodem Kościelnej Służby Mężczyzn “Semper Fidelis”, która wyruszyła sprzed bazyliki Mariackiej. Wiernych poprowadził biskup Zbigniew Zieliński. Ponadto na miejsce celebracji dotarły również: pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego, pielgrzymka młodzieżowa oraz pielgrzymka z Łęgowa.

Po liturgii na placu przy kościele odbył się rodzinny piknik, a także wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.