Gdańska Caritas przygotowała kurs języka polskiego
07 kwietnia 2022 | 14:03 | ks. mk (KAI) | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Znajomość języka polskiego pozwala uchodźcom lepiej odnaleźć się w nowych warunkach. Dlatego Caritas archidiecezji gdańskiej przygotowała ofertę edukacyjną dla tych, którzy przybywają zza wschodniej granicy uciekając przed wojną. Kursy już trwają i są bezpłatne.
Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Znacząca większość przebywa na terenie naszego kraju, wielu znalazło schronienie w Trójmieście i miejscowościach znajdujących się na terenie archidiecezji. – Język rosyjski i ukraiński są coraz częściej słyszalne w przestrzeni miejskiej. Są to ludzie różnych profesji, którzy chcieliby podjąć pracę albo po prostu zacząć normalnie funkcjonować w nowych warunkach. Niestety bardzo często przeszkodą jest bariera językowa. Dlatego naszym kolejnym działaniem jako gdańskiej Caritas jest próba jej zniwelowania – powiedział ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Organizacją darmowych kursów zajęło się Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców działające przy Caritas AG. Zajęcia są przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego i chcą zdobyć podstawowe kompetencje językowe ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Ćwiczenia językowe dotyczą mówienia i rozumienia. Kurs obejmuje 15 spotkań po 90 minut. – Mamy nadzieję, że te zajęcia będą pomocne dla osób, które próbują odbudować tutaj swoje życie. Zajęcia są bezpłatne. Udało się nam już zabezpieczyć część środków na ten cel. O resztę będziemy musieli się jeszcze postarać, ale warto, bo jest to pomoc bardzo konkretna i bardzo potrzebna – podkreślił dyrektor.
Zajęcia są prowadzone w trzech lokalizacjach w poniedziałki i środy w godz. 10.30-12.00. Więcej szczegółów można uzyskać, wysyłając mail na adres: cudzoziemcy@caritas.gda.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.