Gdańskie spotkanie o etyce lekarskiej
22 lutego 2009 | 13:10 | als Ⓒ Ⓟ
O relacjach między pacjentem a lekarzem oraz o autorytecie lekarza rozmawiali w sobotę, 21 lutego, uczestnicy „Gdańskiego spotkania z etyką lekarską”.
Jak powiedziała lekarz Ewa Nowakowska, wiceprezes gdańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, relacja taka musi przede wszystkim opierać się na partnerstwie. – Pacjent musi mieć do lekarza zaufanie. Przychodzi on do lekarza po poradę, tak jak przychodzi się do przyjaciela – mówiła Nowakowska. Zaznaczyła, że lekarz nie może „traktować pacjenta niczym przedmiot badawczy”.
Zdaniem doktor Nowakowskiej szczególnie młodzi ludzie powinni na początku swojej kariery zawodowej nauczyć się pokory i szacunku dla drugiej osoby. Zgodził się z nią początkujący lekarz Michał Brzeziński z Pomorskiego Centrum Traumatologii Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.
– Zapoznanie się z etyką, zwłaszcza na początku pracy, jest bardzo potrzebne. To jakby drogowskaz, ukazujący drogę postępowania – mówił Brzeziński. I dodaje, że lekarz powinien być dla pacjenta przewodnikiem, asystentem i doradcą.
Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich oraz Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku.
Patronat nad konferencją mieli m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, rektor Akademii Medycznej Gdańsk prof. Janusz Moryś oraz przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej – dr Krzysztof Wójcikiewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.