Drukuj Powrót do artykułu

Gdy rozum śpi, budzą się demony

15 maja 2018 | 10:21 | Dawid Gospodarek | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample

Czy diabeł może być źródłem teologicznym? Czy głównym nauczycielem dla polskich katolików jest YouTube? Trochę żartobliwie, jednak przez łzy, na konkretne niepokojące zjawisko wskazał w rozmowie z KAI ks. Grzegorz Strzelczyk. Dotknął delikatnego, ale istotnego problemu, na co wskazuje ogromne zainteresowanie wywiadem.

Rozważania teologów kojarzą się z kwestiami abstrakcyjnymi i rzadko ogół katolików poświęca im uwagę. Co innego, gdy poruszane są konkretne kwestie dotyczące moralności lub powszechnych praktyk. Teolog z Katowic przypomina kolegom po fachu, że powinni baczniej przyglądać się temu, czym żyją katolicy oraz w co i komu wierzą.

Niepokojące tezy bywają głoszone nie tylko z ambon – zaniedbany okazuje się również katolicki rynek wydawniczy, w którym książki posiadające imprimatur mogą zawierać treści rozmijające się z ortodoksyjną doktryną.

Jak to możliwe, że choć Kościół w Rytuale Rzymskim oraz wytycznych dla egzorcystów zabrania dialogów z demonami, a już w ogóle opowiadania o nich na podstawie słów osób opętanych, to pewne praktyki i przesądy są kultywowane? Jak skupienie na tzw. zagrożeniach duchowych może przysłaniać poważniejszy problem, jakim jest grzech? Na czym polega dziś nowa odsłona gnozy, z którą chrześcijanie zmagali się już w starożytności? W jaki sposób wiara w czary może deformować obraz Boga?

Ks. Strzelczyk za dwutysiącletnią Tradycją Kościoła mocny nacisk kładzie na rozum i wskazuje, jak zgubne skutki przynosi duszpasterstwo i narracja katechetyczna, w których dominują emocje czy indywidualne rozeznanie czasem nawet niepostrzeżenie stawiane ponad autorytet Kościoła. Nigdy nie będzie za dużo nawoływania do myślenia i pokory. Powiedzenie „gdy rozum śpi, budzą się demony” okazuje się trafne. Nie gaśmy czujności rozumu, sami jesteśmy odpowiedzialni za swoją formację.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.