Generał Paulinów: nie ma miłości bez służby i nie ma służby bez miłości
14 kwietnia 2022 | 21:44 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
O odpowiedzialnej miłości za Eucharystię i kapłaństwo i o tym, że nie ma miłości bez służby mówił na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza. Wezwania modlitwy wiernych odczytane zostały w języku polskim i w języku ukraińskim.
Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski zachęcał w homilii, by każdy z nas zadał sobie pytanie czy potrafi z odwagą wejść do Wieczernika i „być wiarygodnym świadkiem wielkoczwartkowych wydarzeń, naśladowcą i dziedzicem tajemnic i zadań, które Chrystus zlecił apostołom”.
Zachęcał, by na nowo usłyszeć i zobaczyć, że miłość płynąca z wydarzeń Wieczernika, to nie przebrzmiały slogan kaznodziejski, przebrzmiałe uczucie czy modny spot reklamowy, ale konkretne zobowiązanie.
Kaznodzieja, przekonywał, że jedynym testamentem, który nam zostawił Chrystus to miłość. Nie jest ona jedynie przykazaniem, ale „świadomą odpowiedzią człowieka na miłość Chrystusa”.
O. Chrapkowski przypomniał że Wielki Czwartek wskazuje nam Jezusową prawdę o miłości odpowiedzialnej za Eucharystię, za kapłaństwo, za służbę drugiemu człowiekowi.
– Miłość bliźniego i służba człowiekowi są nieodłącznym elementem Eucharystii i kapłaństwa. Jeśli tego zabraknie, oznacza to, że zarówno Eucharystia, jak i kapłaństwo, przeżywane są jedynie powierzchownie – tłumaczył generał Paulinów. Wskazując, że tajemnica Eucharystii nierozerwalnie związana jest z Obecnością Chrystusa z nami aż do skończenia świata, wyjaśniał, że jest szkołą Ona szkołą miłości Boga i człowieka i wszyscy jesteśmy posłani, by służyć innym.
– My kapłani, choć świadomi jesteśmy wielu naszych braków, to chcemy żyć tym sakramentem i nim służyć – mówił o. Chrapkowski i podkreślił, że „w dobie różnych ludzkich dróg myślenia o sakramencie kapłaństwa, w dobie poszukiwań i medialnych zabiegów, jeszcze z większą mocą uświadamiamy sobie, że jako kapłani mamy być niemodni, niepostępowi, nienowocześni czy medialni. Mamy być Chrystusowi i to do końca”.
Zwrócił uwagę, że w Wieczerniku Jezus uczy nas bezinteresownej służby wobec każdego człowieka. Ukazując ewangeliczną prawdę o Chrystusie umywającym apostołom nogi, zakonnik podkreślił, że to nie jednorazowe wydarzenie w historii, ale Chrystus pokazał nam, że umywanie sobie nóg to podstawowy wymiar życia Jego uczniów, realizacja przykazania miłości.
– Nie ma miłości bez służby i nie ma służby bez miłości – zaakcentował generał paulinów.
Wskazał, że teraz, kiedy „zmagamy się z tragicznymi wydarzeniami, które są tuz za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, ten wymiar przykazania miłości, konkretnej służby nabiera szczególnego znaczenia” a także słowa Chrystusa z Wieczernika „Wytrwajcie w miłości mojej”.
Za bł. ks. Jerzym Popiełuszko o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że w naszej codzienności wytrwanie w miłości Chrystusa oznacza „wypowiadać prawdę, gdy inni milczą, wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść, zamilknąć, gdy inni mówią, modlić się, gdy inni przeklinają, pomagać, gdy inni nie chcą tego czynić, przebaczyć, gdy inni nie potrafią, cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”.
Po homilii, na pamiątkę posługi apostołom przez Chrystusa w Wieczerniku, o. generał Arnold Chrapkowski dokonał obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom. Powtórzenie gestu Chrystusa z Wieczernika jest wyrazem naszego wyznania wiary i złączenia się z Nim w głębokiej postawie służby.
Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, zwanego Ciemnicą, który usytuowany został w bocznej kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej z Jasnej Góry dostępna jest na jasnogórskim kanale YouTube. Transmitowana była na antenie TVP1. Tam również transmitowane będą o godz. 17.30 – liturgia Wielkiego Piątku oraz Wigilia Paschalna. Transmisja wszystkich liturgii także w Radiu Jasna Góra.
„Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz Narodu”. Te słowa Jana Pawła II wciąż wyznaczają misję tego miejsca i posługujących tu kapłanów. Eucharystia w sanktuarium jest sprawowana niemal nieustannie. Np. 2021r. celebrowano ponad 50 tys. Mszy św. i rozdano prawie 1 mln Komunii św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.