Genewa: Watykan przestrzega przed fałszywą interpretacją praw człowieka
13 grudnia 2008 | 10:32 | st (KAI) /a. Ⓒ Ⓟ
Stolica Apostolska przestrzega wspólnotę międzynarodową przed fałszywą interpretacją praw człowieka i wykorzystywaniem słownictwa w tej dziedzinie do promocji hedonizmu.
Stanowisko Watykanu na forum Rady Praw Człowieka ONZ przedstawił abp Silvano Tomasi. W Genewie odbyły się dziś uroczystości z okazji 60. lecia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Szef misji watykańskiej przypomniał, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uznaje, iż ludzka godność jest podstawową wartością, na której opiera się cały zrównoważony i pokojowy ład międzynarodowy. Prawa człowieka mają istotną rolę społeczną, będąc najskuteczniejszą strategią eliminowania nierówności między krajami i grupami społecznymi oraz wzmacniania bezpieczeństwa. Ich fundamentem jest zdrowy realizm, to znaczy uznanie tego co jest rzeczywiste i wpisane w osobę ludzką w akcie stworzenia.
„Kiedy powoduje się lukę między tym czego się żąda a tym, co rzeczywiste w poszukiwania tzw. „nowych” praw człowieka pojawia się ryzyko reinterpretacji uznanego słownictwa, aby promować czcze pragnienia, które stają się z kolei źródłem dyskryminacji i niesprawiedliwości oraz owocem ideologii, które służą samym sobie” – zauważył watykański dyplomata.
Dodał, że mówiąc o prawie do życia, szacunku dla rodziny, małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, swobodzie religijnej i wolności sumienia, ograniczeniu władzy państw wobec podstawowych wartości i praw nie wypowiada się nic nowego ani rewolucyjnego. Jednocześnie broni się litery i ducha Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka a zarazem można ocalić dobro wspólne społeczeństwa.
Abp Tomasi podkreślił pierwszorzędną rolę rodziny w obronie i krzewieniu ludzkiej godności oraz podstawowych praw człowieka. Wskazał, że zadaniem ONZ jest wprowadzanie w życie zasad zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i wspieranie w tym dziele poszczególnych państw.
Przedstawiciel Stolicy Apostyolskiej zaznaczył, że każda istota ludzka ma prawo do integralnego rozwoju i życia w pokoju, zaś prawa człowieka to nie jakieś upoważnienie do przywilejów. Są one wyrazem i owocem tego co najszlachetniejsze z ludzkiego ducha: godności, dążenia do wolności i sprawiedliwości, poszukiwania dobra i praktykowania solidarności.
„W obliczu tragicznych doświadczeń przeszłości i dnia współczesnego rodzina ludzka może się zjednoczyć wokół tych wartości i podstawowych zasad jako obowiązku wobec najsłabszych i najbardziej potrzebujących oraz wobec przyszłych pokoleń” – powiedział na forum Rady Praw Człowieka ONZ abp Silvano Tomasi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.