Drukuj Powrót do artykułu

Gietrzwałd: rozpoczęła się Msza św. w rocznicę objawień i koronacji obrazu Matki Bożej

10 września 2017 | 11:22 | mip | Gietrzwałd Ⓒ Ⓟ

Rozpoczęła się Msza święta na błoniach w Gietrzwałdzie, gdzie trwają uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Liturgii przewodniczy prymas Polski abp Wojciech Polak.

W Mszy świętej uczestniczy także metropolita warmiński abp Józef Górzyński oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, m. in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo i sekretarz KEP bp Artur Miziński, a także generał Zakonu Kanoników Regularnych. W uroczystościach udział biorą przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

We wstępie Mszy abp Józef Górzyński przypomniał znaczenie Gietrzwałdu na duchowej mapie Polski. – Orędzie gietrzwałdzkie wzywające do modlitwy i przemiany życia stało się wezwaniem do pokoju i wolności, ale również umocnieniem i pomocą w walce – przypomniał metropolita warmiński. Wskazał, że objawiająca się w Gietrzwałdzie Maryja wskazała Polakom i całemu światu drogę do przemiany życia przez modlitwę, zwłaszcza różańcem.

W tym wydarzeniu łączy się papież Franciszek, który uczestnikom uroczystości przekazał pasterskie błogosławieństwo i zachęcił do odczytywania na nowo orędzia Matki Bożej, które jako jedyne w Polsce, oficjalnie i uroczyście zostało potwierdzone przez autorytet Stolicy Apostolskiej.

Liturgię poprzedziła procesja do ołtarza, w której na miejsce celebracji przyniesiono słynący łaskami obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.