Drukuj Powrót do artykułu

Głębowice: unikatowe epitafia odnowione na 500-lecie parafii

11 stycznia 2018 | 13:59 | rk | Głębowice Ⓒ Ⓟ

Parafia NMP z Góry Karmel w Głębowicach k. Oświęcimia, która w tym roku świętuje jubileusz 500-lecia istnienia, może się pochwalić odnowionymi, unikalnymi tablicami epitafijnymi z czarnego marmuru dębnickiego.

Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, po pracach przy wymianie dachu, manierystycznym ołtarzu głównym z wieku XVII, stropie nawy, gdzie odkryto polichromię ucznia Jana Matejki Adama Giebułtowskiego, odnowiono elewację murowanych dwóch kaplic oraz zakrystii, flankujących drewnianą nawę kościoła z roku 1518.

„Na ścianach znajdują się unikalne tablice epitafijne. Trzy z nich wykonano z czarnego marmuru dębnickiego i pierwotnie znajdowały się we wnętrzu świątyni” – wyjaśnił duchowny. Najokazalszym epitafium jest płyta upamiętniająca właściciela Głębowic Jana Pisarzowskiego herbu Starykoń (zm. 1652 r.) – sędziego ziemskiego księstwa zatorskiego i oświęcimskiego, który uposażył prężnie działające w Głębowicach Bractwo Szkaplerza Świętego.

„Kolejne marmurowe epitafium upamiętnia Adama Pisarzowskiego, zmarłego w roku 1657 syna Adama, sędziego ziemskiego zatorskiego i oświęcimskiego. I wreszcie trzecie, późnobarokowe, położone w roku 1782 przez Apolonię z Wilkońskich Pisarzewską, upamiętnia jej męża Adama Pisarzewskiego, chorążego krakowskiego” – dodał ks. dr Tracz.

W wyniku przeprowadzonych prac płyty otrzymały swoją pierwotną kolorystykę. Zdaniem ks. dr Tracza, zespół tablic epifanijnych, obejmujący też barokową płytę z herbem Starykoń oraz dwa epitafia kolejnych właścicieli Głębowic z rodu Duninów, herbu Łabędź, dwie marmurowe płyty wewnątrz kościoła, upamiętniające jego konsekrację oraz remont świątyni, a także unikalny portret epitafijny Zofii z Komorowskich Gierałtowskiej (zm. 1638) – to najcenniejszy zespół tego rodzaju w diecezji.

W głębowickiej świątyni od kilku lat prowadzone są prace konserwatorsko-restauracyjne. Prace są możliwe, dzięki ofiarności parafian, dotacjom ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz małopolskiego konserwatora zabytków.

Parafia w Głębowicach, wraz z wzniesionym na wzgórzu kościołem parafialnym pod pierwotnym wezwaniem św. Marii Magdaleny, po raz pierwszy są wzmiankowane w spisie świętopietrza z lat 1325-1327. Centralne jubileuszowe uroczystości 500-lecia parafii będą na jesieni roku 2018.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.