Drukuj Powrót do artykułu

Gliwice: biskupi wraz z kapłanami celebrowali Mszę Krzyżma

29 marca 2018 | 17:41 | ks. sw (KAI) | Gliwice Ⓒ Ⓟ

O świadome podchodzenie do powołania kapłańskiego i o nieuleganie słabościom zaapelował bp Jan Kopiec podczas Mszy Krzyżma Świętego 29 marca w gliwickiej katedrze. Podczas tej liturgii wielkoczwartkowej z udziałem biskupów i kapłanów diecezji gliwickiej zostały pobłogosławione oleje chorych, katechumenów i Krzyżmo Święte.

W homilii biskup gliwicki zachęcał kapłanów, aby bardzo świadomie podchodzili do swojego powołania, nie lekceważąc go i by nie ulegali zbyt łatwo słabościom. Zwrócił uwagę, że z pewnością większość kapłanów pracuje dobrze i uczciwie, ale są też „sprawy, które bolą”. Poprosił ich, by byli biernymi obserwatorami tego, jak biskup poradzi sobie z kolejnymi trudnymi sprawami, ale żeby również wzięli odpowiedzialność za swoją drogę uświęcenia.

Kaznodzieja przypomniał także, że zakończył się już jubileusz 25. rocznicy utworzenia diecezji, którego jednym z elementów i owoców jest trwający obecnie synod diecezjalny. Jednocześnie podziękował za zaangażowanie w jego prace, a także za wszelkie wysiłki na rzecz diecezji.

W tym duchu wdzięczności biskup Kopiec nadał siedemnastu kapłanom godności dziekana honorowego i radcy duchownego. Dziekanami honorowymi zostali księża: Waldemar Caus, Józef Dorosz, Henryk Gerlic, Józef Kara, Konrad Lempa, Piotr Mańka, Andrzej Mikuła, Jacek Orszulak, Jan Palus, Dariusz Pietraś, Antoni Pleśniak, Klaudiusz Szymroszczyk, Michał Wilner i Jarosław Wiśniewski. Natomiast tytuł radcy duchownego otrzymali księża: Stanisław Knura, Bernard Plucik i Krzysztof Śmigiera.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.