Gliwice: inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej
01 października 2014 | 20:23 | hy Ⓒ Ⓟ
„W poszukiwaniu prawdy” to tytuł wykładu inauguracyjnego, jaki metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wygłosił na rozpoczęcie nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej 1 października 2014 r w Gliwicach. Dla gliwickiej uczelni jest to rok jubileuszowy. W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica jej powstania.
Na uroczystość przybyło wielu gości reprezentujących władze państwowe i samorządowe, duchowieństwo, środowisko naukowe, biznesowe oraz gospodarcze regionu. Nie zabrakło tradycyjnej immatrykulacji studentów I roku. W imieniu „pierwszoroczniaków” ślubowanie złożyli studenci wszystkich wydziałów uczelni, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów podczas rekrutacji.
W wykładzie inauguracyjnym abp Wiktor Skworc podjął temat poszukiwania prawdy. Rozważając zagadnienie prawdy skoncentrował się na prawdzie logicznej, która wedle klasycznej koncepcji polega na zgodności myśli z rzeczami. Wskazał również cztery nieklasyczne koncepcje prawdy: ewidencyjną, konsensusu, koherencyjną i pragmatyczną. Podają one jako kryteria prawdziwości odpowiednio: oczywistość, powszechną zgodę, poprawność logiczną i użyteczność.
Metropolita katowicki wyraził przekonanie, że upatrywanie istoty prawdy w zgodności myśli z tymi kryteriami jest jednak fałszowaniem tego pojęcia. Stwierdził, że treści pojęcia prawdy zdecydowanie lepiej odpowiada klasyczne rozumienie, które pozwala zachować łączność z obiektywną rzeczywistością.
Na zakończenie abp Skworc życzył całej społeczności akademickiej Politechniki Śląskiej, profesorom i studentom, aby z nieustającą pasją poszukiwali prawdy zarówno o tym, co najważniejsze, jak i o tym, co po prostu ważne, a co stanowi przedmiot ich badań i studiów.
Obecnie na Politechnice Śląskiej studiuje ponad 26,5 tys. studentów. Na pierwszy rok studiów zostało przyjętych blisko 5 900 osób. W swojej ofercie dydaktycznej Politechnika Śląska posiada 50 kierunków studiów, w tym 37 niepowtarzających się. W strukturze uczelni znajduje się 16 jednostek podstawowych: 13 wydziałów, dwa kolegia – Języków Obcych oraz Pedagogiczne oraz Centrum Naukowo-Dydaktyczne – Instytut Fizyki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.