Gliwice: niepełnosprawni pielgrzymują do sanktuariów maryjnych
19 maja 2011 | 15:29 | marm Ⓒ Ⓟ
Ponad 1000 osób uczestniczy w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Fundacji im. Brata Alberta. Tym razem niepełnosprawni, ich rodzice oraz opiekunowie odwiedzają gliwickie sanktuaria maryjne. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej pod przewodnictwem ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego. Po Mszy św. uczestnicy przejechali na lotnisko, gdzie zaplanowano liczne atrakcje, m.in. pokaz sprzętu lotniczego i występ orkiestry górniczej.
Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta jest jedyną okazją, aby zgromadzić w jednym miejscu niepełnosprawnych, pracowników i ich rodziny. Co roku uczestnicy udają się w miejsca związane z kultem maryjnym. Tym razem na trasie znalazły się dwa wizerunki Maryjne o wschodnim rodowodzie: Matki Bożej z Kochawiny i Matki Bożej Łysieckiej.
Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej pod przewodnictwem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji im. Brata Alberta. Na początku biskup gliwicki Jan Wieczorek przypomniał uczestnikom m.in., że są bardzo cenną częścią Kocioła, uczą noszenia krzyża oraz pokazują, jak odnajdywać się w rzeczywistości.
Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał w kazaniu historię wspólnoty, która za kilka miesięcy będzie obchodziła 25. rocznicę powstania. Podkreślił, że idea Brata Alberta, by być dobrym jak chleb, jest wezwaniem dla każdego.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy udali się na gliwickie lotnisko, gdzie zaplanowano cały dzień zabaw. W programie był występ kopalnianej orkiestry dętej, pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego, skoki spadochronowe, wspólny obiad. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo majowe przed obrazem Matki Bożej Łysieckiej.
– Spotkania mają potrójny wymiar. Są pielgrzymką do sanktuariów maryjnych naszej wspólnoty, integracją i atrakcją turystyczną. W tegorocznym planie wycieczki jest m.in. zwiedzanie radiostacji i kopalni. Przyjeżdżamy ze wszystkich ośrodków. To wspaniała okazja do integracji, wymiany doświadczeń i spotkań – powiedziała Katarzyna Politowska z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Bratanki” w Toruniu.
Fundacja im. Brata Alberta założona została w 1987 r. przez śp. Zofię Tetelowską, śp. inż. Stanisława Pruszyńskiego, śp. prof. Stanisława Grochmala i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa. Jej celem jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Cel swój Fundacja realizuje przez organizację i prowadzenie: domów stałego pobytu, zwanych Schroniskami dla Niepełnosprawnych, Warsztatu Terapii Zajęciowych, Świetlic Terapeutycznych, domów dziennego pobytu i ośrodków adaptacyjnych, szkół i przedszkoli integracyjnych oraz wyjazdów rehabilitacyjnych. Obecnie Fundacja prowadzi 26 placówek na terenie całego kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.