Drukuj Powrót do artykułu

Gliwice: obchody Dnia Życia Konsekrowanego

03.02.2018 , Gliwice / ks.sw Ⓒ ℗

Od kilku lat obchody Dnia Życia Konsekrowanego diecezje opolska i gliwicka świętują wspólnie. W tym roku w sobotę 3 lutego osoby konsekrowane spotkały się w gliwickiej katedrze.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup Jan Kopiec. Witając zgromadzonych wyraził radość z ich obecności, która jest ukazaniem rozmaitych charyzmatów, którymi Bóg obdarza poszczególne osoby i zgromadzenia.

Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. W początku swojego słowa zwracając się do osób konsekrowanych, powiedział, że są nie tylko błogosławieni, ale są także błogosławieństwem dla świata i Kościoła. „Tym bardziej dziś, gdy człowiek chce z życia mieć jak najwięcej dla siebie – mówił biskup – A wy przypominacie, że sensem życia człowieka na ziemi jest dać życie Bogu i bliźnim.”

Biskup Czaja wskazał na konieczność dbania o własne uświęcenie i trwanie w łasce uświęcającej: „Myślę, że gdybym każdego tu obecnego spytał, czy chce żyć na Bożą chwałę, odpowiedziałby: no przecież! Ale życie na Bożą chwałę to przynoszenie owocu z ziarna życia, które jest nam dane.” I dodał: „Życie dane na ofiarę Bogu trzeba tak rozwijać, aby nie było tylko pustą formą.”

W czasie Mszy św. wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne, a także zawierzyły siebie, swoje życie i posługę Matce Bożej.

We Mszy św. uczestniczyli także biskupi pomocniczy: Rudolf Pierskała z Opola i Andrzej Iwanecki z Gliwic oraz liczne grono kapłanów diecezjalnych i zakonnych z obu diecezji.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy zgromadzili się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II koło katedry, gdzie wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica. Orkiestra zagrała tradycyjne kolędy, a także min. „Barkę”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.