Gliwice: ŚDM – czas podsumowań
09 sierpnia 2016 | 15:28 | ks.ww Ⓒ Ⓟ
Tydzień po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży biskup gliwicki Jan Kopiec wystosował list do wiernych w diecezji dziękując za wszelki trud i zaangażowanie w przygotowania i organizację ŚDM.
W niedzielę, 7 sierpnia, wierni diecezji gliwickiej usłyszeli w swoich kościołach podziękowanie za pomoc w przygotowaniach do zorganizowania ŚDM w diecezji, za otwarte serca i gościnność. Dokonując małego podsumowania biskup wskazał, że około 220 młodych ludzi z całego świata gościło w 63 parafiach naszej diecezji.
To także dobry czas by dokonać pewnego podsumowania tego co się wydarzyło w tych dniach. Przygotowania trwały praktycznie od momentu ogłoszenia przez papieża Franciszka Krakowa jako kolejnego miejsca ŚDM. Zorganizowano komitet organizacyjny w diecezji, jako centrum wyznaczono budynki przy parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach i przyjmowano zgłoszenia wolontariuszy.
W sumie do diecezji gliwickiej przybyło około 2200 gości, jednak diecezji była przygotowana na wiele więcej. Niestety z różnych przyczyn wiele osób zrezygnowało z przyjazdu. W całej diecezji 63 parafie przyjęły gości, z czego większość znalazła nocleg u rodzin. Diecezja gliwicka gościła młodzież z całego świata. Byli między innymi Niemcy, Francuzi, Amerykanie, Australijczycy, Nigeryjczycy, a także goście z Panamy czy Hondurasu.
W diecezji gościli także biskupi, którzy przybyli ze swoimi grupami, a byli to: bp Tomáš Holub z Pilzna w Czechach, bp Jean-Luc Brunin z Le Havre we Francji, bp Peter Kayode Odetoyinbo z Abeokuta i abp Josepha Effiong Ekuwem z archidiecezji Calabar w Nigerii oraz biskup pomocniczy Stanisław Dowlaszewicz Billman, OFM Conv. z archidiecezj Santa Cruz de Lla Sierra w Boliwii. Przejazdem w Gliwicach pojawili się także biskupi z Panamy, którzy będą organizatorami kolejnych ŚDM: kard. José Luis Lacunza Maestrojuán O.A.R. biskup diecezji David, abp José Domingo Ulloa Mendieta O.S.A. z archidiecezji Panamá i bp Manuel Ochogavía Barahona O.S.A. z diecezji Colón–Kuna Yala
W czasie Dni w Diecezji czas wypełniony był rozmaitymi wydarzeniami. Było zwiedzanie i poznawanie miejscowej kultury. Większość przybyłych odwiedziła jedną z zabytkowych kopalń w Zabrzu lub Tarnowskich Górach. W ramach służby na rzecz parafii wiele grup służyło społecznie. Młodzież odwiedziła domy dziecka, domy starców czy inne ośrodki pomocy dla ludzi, gdzie spędzając czas z potrzebującymi dzielili się swoim doświadczeniem wiary i poznawali życie spotkanych tam ludzi, a niektórzy pomagali w pracach fizycznych. W wielu miastach odbyły się imprezy kulturalne. Koncerty z udziałem zagranicznych gości odbyły się m.in. w Lublińcu, Pyskowicach i Tarnowskich Górach.
Najważniejszym elementem tych spotkań każdego dnia była modlitwa. Jednym z głównych wydarzeń modlitewnych było nabożeństwo odprawione w katedrze gliwickiej w piątek 22 lipca, któremu przewodniczył biskup gliwicki w towarzystwie biskupów z Francji i Nigerii. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z namaszczeniem balsamem miłosierdzia, było jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem Dni w Diecezji.
Biskup Kopiec sprawił gościom niespodziankę, kiedy 22 lipca przed południem postanowił odwiedzić kilka grup, które zatrzymały się w parafiach blisko Gliwic. Młodzież nie kryła radości ze spotkania z miejscowym biskupem.
„Pragnę jak najserdeczniej ogarnąć Was, Siostry i Bracia, by tą drogą podziękować za włączenie się w wysiłek Kościoła naszej diecezji, by przez okazaną otwartość serc, przygotowaną i udzielona gościnę w parafiach i rodzinach, nade wszystko zaś przez dzielenie się swoimi doświadczeniami wiary i pokazanymi wartościami życia – okazać prawdziwą wspólnotę serc z naszymi gośćmi z zagranicy, a także naszymi uczestnikami z diecezji” – napisał w swoim podziękowaniu do wiernych biskup Kopiec. Wielu uczestników potwierdziło, że mimo obaw, które towarzyszyły przygotowaniom do ŚDM, warto było podjąć ten trud”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.