Drukuj Powrót do artykułu

Gliwice: srebrny jubileusz bpa Kopca

06 stycznia 2018 | 20:29 | ks.sw | Gliwice Ⓒ Ⓟ

W uroczystość Objawienia Pańskiego wierni oraz kapłani diecezji gliwickiej zgromadzili się w gliwickiej katedrze, żeby razem z bp. Janem Kopcem dziękować Bogu za 25 lat jego biskupiej posługi.

W słowie wstępnym kanclerz kurii diecezjalnej, ks. Sebastian Wiśniewski odczytał list, który do Jubilata skierował Ojciec Święty Franciszek. „Wspiera Cię i oświetla na drodze biskupiego posługiwania Krzyż Chrystusa – nadzieja nasza” – pisał papież w swoim liście, nawiązując do biskupiego zawołania pasterza gliwickiego. Ojciec Święty przybliżył także w liście drogę, którą przeszedł biskup Kopiec do momentu wyboru na biskupa pomocniczego, a także wskazał na istotne elementy jego dotychczasowej posługi zarówno w diecezji opolskiej, jak i gliwickiej. „Z racji Twego jubileuszu, Drogi Bracie, wypraszamy u Pana wiele radości i Ciebie, oraz Lud Tobie powierzony, zawierzamy wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, która jest Matką Kościoła i wzorem wszystkich cnót, a także nawzajem prosimy o modlitwę dla pełnienia naszego Urzędu Piotrowego” – zakończył papież.

Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, który wskazał na istotę tego, w czym ludzie upatrują swojego szczęścia i wzoru. Biskup stawiał pytanie o to, kto jest wzorem, za którym idą dzisiejsi ludzie. „Czy to gwiazdy i gwiazdeczki, czyli dzisiejsi idole, którzy przemijają czy Chrystus, który trwa wiecznie?” – pytał biskup Czaja. Zwracając się do biskupa jubilata, nawiązując także do jego zawołania biskupiego wskazał na wartość Chrystusowego krzyża, który jest znakiem miłości i nadziei.

Na zakończenie życzenia jubilatowi złożył biskup nominat Andrzej Iwanecki. Nawiązują do darów, które złożyli małemu Jezusowi Mędrcy, mówił: „Złoto dla króla, aby pamiętać, że władza jest służbą. Kadzidło dla Boga, by pamiętać, że bez Boga sobie nie poradzimy. I mirra dla człowieka, by pamiętać, że to nasze życie ma ten ludzki wymiar z radościami i problemami.”

Na koniec, po tradycyjnym błogosławieństwie kredy, kadzidła i wody, głos zabrał biskup Kopiec: „To jest ważny moment, żeby umieć stanąć w pełnej prawdzie o sobie. I z racji pięknego jubileuszu, za który jestem Bogu wdzięczny, jednak także mieć całkowitą świadomość, że nie zawsze stać pod krzyżem jest łatwo i jeszcze wiązać to z nadzieją – mówił swoim podziękowaniu. – Ale myślę, że dzięki postawie wiary, którą w sobie trzeba kształtować, trzeba ciągle o nią zabiegać, możemy unieść to, co w odpowiedzialności się mieści.”

Biskup prosząc o modlitwę, zaprosił wszystkich także do objęcia nią biskupa nominata Andrzeja Iwaneckiego, który 7 stycznia przyjmie święcenia biskupie.
_____________________

Bp Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 roku w Zabrzu. Dorastał w Bytomiu Szombierkach. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Musiał przerwać formację, gdyż został skierowany do odbycia służby wojskowej, jednak po powrocie kontynuował naukę i w 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach: Św. Franciszka w Zabrzu oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy. Skierowany na studia na KUL, ukończył je, uzyskując stopień doktora z historii Kościoła. Był następnie wykładowcą w seminarium w Nysie oraz dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Opolu. Pod koniec 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej oraz biskupem tytularnym Cameriniano. Święcenia przyjął 6 stycznia 1993 roku w Watykanie z rąk Jana Pawła II. Po osiemnastu latach posługi w diecezji opolskiej w grudniu 2011 roku został mianowany drugim biskupem diecezji gliwickiej. 25 marca 2017 roku, w 25. rocznicę utworzenia diecezji gliwickiej zainaugurował pierwszy synod diecezjalny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.