Gliwice: szósta sesja plenarna Synodu
12 maja 2018 | 23:07 | ks. sw | Gliwice Ⓒ Ⓟ
W sobotę 12 maja członkowie I Synodu Diecezji Gliwickiej zebrali się po raz szósty by obradować nad kolejnymi dokumentami.
Sesja rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył biskup Jan Kopiec. Po Eucharystii uczestnicy Synodu zebrali się na auli, gdzie rozpoczęto obrady od głosowania nad przyjęciem całości dokumentu dotyczącego katechezy. Kolejnym punktem obrad było głosowanie nad poprawkami do dokumentu duszpasterskiego. Ostatecznie po przegłosowaniu wszystkich poprawek dokument również został przyjęty.
W dalszym toku obrad zostały przedstawione dwa dokumenty: o roli świeckich w Kościele oraz o dobrach doczesnych. W dyskusji nad [pierwszych z nich pojawiło się wiele głosów dyskusji oraz wniosków formalnych. Dotyczyły one roli świeckich w życiu parafii i diecezji, szczególnie w ich rozwój, gdzie rysowały się wyraźne różnice zdań, co skomentował sam bp Kopiec, wskazując na odwieczny problem napięć pomiędzy duchowieństwem a świeckimi w posługiwaniu przy parafii.
Na szczególną uwagę zasługiwał wniosek o powołanie zupełnie nowej komisji ds. dzieci i młodzieży, ponieważ zdaniem wnioskodawcy, problem ten nie został wystarczająco obszernie omówiony na Synodzie i wymaga szczególnego zainteresowania. Przeciwnicy tego pomysłu wskazywali, że jeżeli teraz powołanie zostanie nowa komisja i pojawią się nowe pomysły, to dotychczasowa praca i już opracowane rozwiązania mogą okazać się daremne. Mimo tego wniosek został poddany pod głosowanie i został przyjęty przewagą jedynie jednego głosu. Jednakże czy wspomniana komisja zostanie powołana ostatecznie zadecyduje biskup.
Ostatnim dokumentem jaki był omawiany, to przygotowany przez komisje ekonomiczną dokument dotyczący dóbr doczesnych diecezji. Założenia dokumentu oraz idee przyświecające komisji przedstawił jej przewodniczący, a zarazem ekonom diecezji ks. prał. Bernard Koj. Jedną z idei było ujednolicenie w diecezji systemów zarządzania finansami. Po 26 latach istnienia diecezji wciąż bowiem jeszcze panują różne zwyczaje, wynikające z różnych tradycji wcześniejszych diecezji: katowickiej i opolskiej, z których powstała diecezja gliwicka.
Pewne zaproponowane rozwiązania to: samofinansowanie się niektórych diecezjalnych ośrodków i instytucji, opracowywanie przez parafie harmonogramów finansowych, co miałoby na celu unikanie zadłużenia.
W związku ze zgłoszonymi poprawkami głosowanie nad dokumentem zostało odłożone na kolejną sesje. Jej termin jednak zostanie dopiero ustalony, ponieważ w założeniu dzisiejsza sesja miała być ostatnim posiedzeniem sesji plenarnej.
Kiedy zostaną przegłosowane ostatnie dokumenty na posiedzeniach plenarnych, treścią dokumentów zajmą się Komisja Główna, Komisja Prawna i Komisja Teologiczna, które będą pracowały nad ostatecznym kształtem dokumentów. Zakończenie I Synodu Diecezji Gliwickiej jest wstępnie przewidziane na 4 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.