Gliwice: uroczysta inauguracja Roku Wiary w gliwickiej katedrze
12 października 2012 | 09:19 | marm Ⓒ Ⓟ
Nieszpory i uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Kopiec w katedrze pw. Piotra i Pawła zainaugurowały Rok Wiary w diecezji gliwickiej. Hierarcha w kazaniu podkreślił m.in., że jest to czas rachunku sumienie oraz głębokiej refleksji. Ordynariusz gliwicki przypomniał także, że trzeba nowej gorliwości w tym, co czynimy i mówimy. Ma to być czas, zdaniem bp Kopca, ożywienia wiary, a nie szukania winnych. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli także bp Gerard Kusz, biskup seniora Jan Wieczorek, liczni kapłani oraz wierni.
Uroczystości rozpoczęły Nieszpory pod przewodnictwem proboszcza parafii katedralnej ks. Bernarda Plucika. Następnie ordynariusz gliwicki, bp Jan Kopiec przewodniczył Eucharystii. Na początku Mszy św. wyjaśnił, że podczas Roku Wiary powinniśmy przyjrzeć się swojej wierze i życiu. Ten czas powinien także pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytania komu uwierzyliśmy i w co uwierzyliśmy, aby nasze życie przyniosło „owoc obfity”.
W kazaniu ordynariusz gliwicki podkreślił, że Roku Wiary powinien być czasem rachunku sumienia z wiary. – Nie wystarczy o wierze mówić, trzeba podjąć wysiłek i spojrzeć jaki przynosi pożytek. Życie nie może rozmijać się z czynami. Trzeba nowej gorliwości i oczyszczenia w tym, co mówimy i czynimy – mówił hierarcha. Podkreślił, że widać analogię obecnej sytuacji z wydarzeniami sprzed 500 lat, kiedy pobożny świat średniowieczny przechodził do nowożytności. Właśnie wtedy nastąpił rozłam w Kościele. Wówczas, jak podkreślił, hierarcha, „…pojawili się ludzie, którzy zobaczyli, że na wierze można zarabiać i nie należy się przejmować duchową głębią, ponieważ tym powinni zajmować się inni. Wszyscy chcieli naprawienia Kościoła, bo wszyscy mieli do siebie pretensje. Liczni chcieli reform i zakładali nowe wspólnoty, które się na wzajem wykluczały. Skutki tamtych wydarzeń odczuwamy do dziś.
Biskup gliwicki zauważył także, że bardzo dużo jest indywidualizmu, chęci zaznaczenia własnych myśli, odrzucania nauki Kościoła, kontestowania Ojca Świętego, biskupów, a nieposłuszeństwo tłumaczone jest prawami człowieka, wolnością. Nie szukajmy winnych, wszyscy mamy na sumieniu oziębłość, przyzwyczajenie do bylejakości także na drodze wiary. Trzeba szukać sposobu jak ożywić wiarę – stwierdził bp Kopiec. Hierarcha przypomniał także znaczenie Soboru II Watykańskiego oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Rok wiary potrwa od 11 października 2012 do uroczystości Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r. Początek wyznaczają rocznice wydarzeń, które ukształtowały oblicze współczesnego Kościoła. 11 października upływa 50 lat od inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II, jest to także 20. rocznica publikacji posoborowego katechizmu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.