Drukuj Powrót do artykułu

Gliwice: zakończyła się trzecia sesja Synodu

09.12.2017 , ks.sw, Gliwice Ⓒ ℗

Członkowie I Synodu Diecezji Gliwickiej zgromadzili się w sobotę 9 grudnia na III sesji plenarnej. Zasadniczym punktem obrad była dyskusja nad dokumentem o duchowieństwie. Rozpoczęła się ona Mszą św. w katedrze. Przewodniczył jej i homilie wygłosił biskup Jan Kopiec.

Bp Kopiec w homilii odniósł się do pierwszego czytania o powołaniu Samuela. Wskazał, że każdy powinien w swoim życiu, jak młody Samuel pouczony przez Helego, umieć otwierać się na wezwanie Boga.

Po Mszy św. rozpoczęły się obrady, którym przewodniczył wikariusz generalny ks. Marcin Królik. Pracę rozpoczęto od przegłosowania poprawek do poprzednio omawianego dokumenty o liturgii. Po przedstawieniu wszystkich poprawek i ostatnich dyskusjach nad dokumentem ostatecznie został przyjęty.

W dalszej części wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu ks. dr Grzegorz Ciuła, który jest przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa zaprezentował przygotowany przez komisję dokument. Obejmuje on bardzo szeroko zagadnienia dotyczące duchowieństwa w diecezji, min. przygotowanie do kapłaństwa w seminarium, niektóre urzędy pełnione przez księży w diecezji czy nawet dyspozycje dotyczące testamentów sporządzanych przez księży.

Przewodniczący obrad zebrał wszystkie poprawki, które zostaną teraz opracowane przez sekretariat Synodu i zostaną poddane głosowaniu na najbliższej sesji plenarnej. Pod koniec sesji do zebranych dołączył biskup Jan Kopiec, który podzielił się swoja refleksją na temat podnoszonych problemów. Jednocześnie tez podziękował wszystkim uczestnikom za dotychczasową pracę i zachęcił do dalszych wysiłków. Biskup wskazał, że „jeżeli w podejmowanych pracach zabraknie nam uczciwości, to wszelkie prace i dokumenty będą na nic. Trzeba stanąć w prawdzie.”

Kolejna sesja jest zaplanowana na luty. Wtedy odbędzie się głosowanie nad przyjęciem omawianego dziś dokumentu oraz zostaną zaprezentowane następne, m.in. nt. życia zakonnego i katechezy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 grudnia 2017 16:30

Polska aplikacja "Magnificat" - już dostępna!

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.