Droga Krzyżowa na więziennym placu
25 marca 2017 | 13:04 | Głogów / kk / mz Ⓒ Ⓟ
„Bóg każdego kocha jak swoje dziecko” – powiedział bp Tadeusz Lityński do osadzonych w Zakładzie Karnym w Głogowie. 24 marca odbyła się tu Droga Krzyżowa na placu spacerowym. W nabożeństwie wzięło udział kilkudziesięciu więźniów. Kolejni osadzeni nieśli duży drewniany krzyż i czytali rozważania. 26 marca przypada Dzień Modlitw za Więźniów.
– Prosimy Księdza Biskupa o wspólną modlitwę i przejście z nami drogi krzyżowej. Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie. I na pewno dla wielu z nas będzie zapamiętane do końca życia – mówił jeden z osadzonych witając biskupa.
Bp Lityński przypomniał o Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej w Wielki Czwartek w rzymskim więzieniu w 2015 roku, kiedy to papież Franciszek umył nogi osadzonym. – Niektórzy nie mogli tego zrozumieć, ale chciał przez to powiedzieć, że każdy jest dzieckiem Bożym. Bóg każdego kocha jak swoje dziecko. To jest również to przesłanie, które płynie z dzisiejszego nabożeństwa i modlitwy – podkreślił biskup.
W Drodze Krzyżowej wzięło udział kilkudziesięciu więźniów. – Jestem wierzący i chciałem tu dziś być. To dla mnie ważne przeżycie. Łącznie spędziłem za kratkami ok. 10 lat i dopiero tutaj spotkałem się z Drogą Krzyżową na spacerniaku – mówił Daniel.
Kapelanem w głogowskim Zakładzie Karnym jest ks. Sebastian Kluwak. – Odprawiam Mszę św., spowiadam i rozmawiam z osadzonymi. Poza tym w razie potrzeby przygotowuję do sakramentu chrztu i bierzmowania. To po prostu typowe duszpasterstwo w nietypowym miejscu – podkreśla ks. Kluwak.
Do więźniów nie jest łatwo dotrzeć z Dobrą Nowiną. – Jest to utrudnione ponieważ osadzeni mają bardzo trudne doświadczenie życiowe i nie jest łatwo do nich trafić, ale dla Pana Boga oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych – zauważa kapelan.
26 marca przypada Dzień Modlitw za Więźniów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.