Głogówek: ponad 120 księży z całej diecezji na wielkanocnym „Emaus”
12 maja 2011 | 09:39 | łw Ⓒ Ⓟ
Nieszporami maryjnymi przy domku loretańskim w kościele oo. franciszkanów w Głogówku i prezentacją sanktuarium, rozpoczęło się 11 maja tegoroczne „Emaus” – wielkanocny dzień skupienia dla księży diecezji opolskiej. Centralnym punktem spotkania była Msza św. w kościele św. Bartłomieja, którą sprawowali opolscy biskupi.
Jak mówi ks. Joachim Waloszek, wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów, „w pielgrzymce tej chodzi przede wszystkim o pogłębianie osobistej relacji kapłana z Jezusem, gdyż bez więzi z Nim ksiądz nic dobrego uczynić nie może”. Dużą rolę w tym procesie ogrywa Eucharystia. Wielkanocne spotkania formacyjne nawiązują do historii dwóch apostołów, którą w swojej ewangelii opisuje św. Łukasz. W drodze do Emaus przyłącza się do nich Chrystus, którego rozpoznają dopiero w znaku łamania chleba.
Wielkanocne „Emaus”, organizowane przez Diecezjalną Radę ds. Formacji Stałej Kapłanów, co roku po świętach gromadzi księży w jednym ze szczególnych miejsc diecezji. W tym roku wybrano Głogówek, nazywany także Śląskim Loreto. W tamtejszym franciszkańskim sanktuarium znajduje się ufundowany w XVII w. domek loretański z figurą Matki Boskiej, która w lipcu br. otrzyma papieskie korony. – Chodzi też o to, by przy okazji „Emaus” księża bliżej mogli poznać znaczące miejsca kultu swojej diecezji – mówi ks. Waloszek.
„Emaus” to nie jedyna tego typu propozycja skierowana do opolskich księży. Każdego roku organizowane są adwentowe i wielkanocne dni skupienia, a także specjalne tygodnie formacyjne w jednym z ośrodków diecezji.
Po Mszy św. księża wysłuchali koncertu chóru z głubczyckiego liceum. „Emaus” zakończyło braterskie spotkanie przy kawie i ciastku na parafialnym podwórzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.