„Głos Nienarodzonych” zabrzmi na Jasnej Górze
05 grudnia 2020 | 06:11 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Ma poruszać sumienia i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego dziecka poczętego. 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasną Górę dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Każdy kto chce wybić na nim gong powinien zadeklarować swą troskę o życie poczęte.
– Wobec wielkiej fali niepokoju w Polsce, gdy przeciwnicy życia wychodzą na ulice, gdzie się uciekać jak nie do Matki. Dlatego w tak trudnym czasie dla obrony życia postanowiliśmy tu właśnie ten dzwon przywieść, by tu odezwało się jego serce – powiedział Bogdan Romaniuk, wiceprezes fundacji „Życiu Tak”, pomysłodawca wykonania dzwonu.
Najważniejszym momentem będzie Msza Św. sprawowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz.13.30 w intencji obrony i ochrony życia poczętego, o uspokojenie sytuacji w Polsce i o to, aby prawomocny wyrok Trybunału Konstytucyjnego chroniący nienarodzone życie w Polsce, zaczął obowiązywać.
Do udziału w modlitwie zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk włączających się na różnych płaszczyznach w walkę o życie poczęte np. przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Lekarzy Katolickich czy Związku Podhalan.
8 grudnia po każdej Mszy Św., do późnego popołudnia, na Jasnej Górze będzie można uderzyć w dzwon „Głos nienarodzonych” i w ten sposób zjednoczyć się w wielkiej modlitwie i wołaniu o szacunek dla każdego poczętego życia. – Wierzymy, że każde uderzenie jest swoistym upomnieniem się o życie w łonie matki – podkreśla Bogdan Romaniuk.
Dzwon „Głos nienarodzonych” został odlany w przemyskiej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego 26 sierpnia tego roku. To kolejny wyjątkowy projekt powierzony tej rodzinnej manufakturze, która od 1808r. specjalizuje się w odlewaniu dzwonów o specjalnym przeznaczeniu. Choć powstał dla parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, nie został na stałe zawieszony na kościelnej dzwonnicy, ale towarzyszy w marszach i innych przedsięwzięciach propagujących obronę życia poczętego w całej Polsce.
Ważący niemal tonę dzwon na zewnętrznej ścianie u dołu ozdobiony jest ornamentem w kształcie łańcuchów kodów genetycznych ojca i matki. Między nimi umieszczona jest nazwa dzwonu, odlew USG dziecka poczętego oraz odlew tablic symbolizujących Dekalog. Są tam też umieszczone m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.
Symbolicznego pierwszego uderzenia oraz błogosławieństwa dokonał we wrześniu papież Franciszek.
– Dźwięk tego dzwonu ma potęgować prośby nienarodzonych dzieci: darujcie nam życie, nie zabijajcie nas mówił prof. Bogdan Chazan. – Drugi aspekt wiąże się z wezwaniem do modlitwy. Powinniśmy się modlić za nienarodzone dzieci. Za rodziców, którzy rozważają możliwość zabicia nienarodzonego dziecka, aby nie czynili tego. Za lekarzy, aby wreszcie uznali, że zabicie nienarodzonego dziecka jest sprzeczne z ich etosem zawodowym. Poza tym trzeba się modlić za organizatorów opieki medycznej, aby nie narażali personelu medycznego na łamanie sumień oraz za rządzących, aby jeszcze bardziej chronili nienarodzone życie – mówi znany ginekolog.
Bogdan Romaniuk zwraca uwagę, że rocznie 42 mln dzieci na świecie zabijanych jest w wyniku aborcji. Te dane zmuszają do myślenia, inspirują do działania – powiedział wiceprezes fundacji „Życiu Tak”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.