Główne obchody jubileuszu 400-lecia Opactwa Sióstr Benedyktynek
10 września 2011 | 11:12 | pab Ⓒ Ⓟ
W następny weekend 17 i 18 września odbędą się główne obchody jubileuszu 400-lecia Opactwa Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. W programie znajdzie się Turniej Rycerski i dwudniowy Jarmark Benedyktyński. Centralnej Mszy św. jubileuszowej 17 września przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
W sobotę 17 września przez cały dzień trwał będzie Turniej Rycerski. Będzie okazja do zwiedzania Wzgórza św. Mikołaja. Popołudniu rozpocznie się dwudniowy Jarmark Benedyktyński, na którym swoje wyroby zaprezentują m.in. siostry zakonne z okolicznych zgromadzeń. Przewidziano ok. 40 stoisk. Odbywać się będą występy regionalnych zespołów profesjonalnych i amatorskich. O godz. 20.30 rozpocznie się koncert wieczorny oraz Teatr Ognia.
Tego dnia o godz. 11.30 abp Józef Michalik będzie przewodniczył Mszy św. jubileuszowej, po której poświęci zmodernizowany i zaadaptowany na ośrodek kultury zabytkowy budynek Opactwa.
W niedzielę 18 września o godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza św. z okazji 300. rocznicy pobytu w Opactwie węgierskiego bohatera narodowego księcia Franciszka II Rakoczego z udziałem ambasadora republiki Węgierskiej w Warszawie, węgierskich stowarzyszeń, instytucji kulturalnych i samorządowych oraz stowarzyszeń polonijnych.
Po południu zaplanowano spotkanie z o. Leonem Knabitem z Tyńca oraz modlitwę benedyktyńską liturgią godzin śpiewaną z siostrami z klasztorów w Jarosławiu i Przemyślu, po której zostanie odprawiona Eucharystia z liturgii benedyktyńskiej pod przewodnictwem opata tynieckiego. Obchody zakończy koncert organowo-wokalny w wykonaniu opata i benedyktynów z Tyńca.
W 1611 r. księżna Anna Ostrogska sprowadziła na opuszczone i zaniedbane wzgórze w Jarosławiu 12 benedyktynek z Pomorza, aby założyły tu opactwo. 28 kwietnia 1624 r. biskup przemyski Jan Wężyk konsekrował nowy kościół pw. św. Mikołaja i św. Stanisława biskupa. W 1782 r. cesarz austriacki Józef II dokonał kasaty jarosławskiego klasztoru sióstr benedyktynek, a warowne opactwo zostało włączone w plan budowy "Twierdzy Jarosław" przez urządzenie w nim koszar garnizonowych. Dopiero w 1990 r. opactwo znów trafiło w ręce benedyktynek, a 27 kwietnia 1991 r. z Przemyśla sprowadziły się tu pierwsze zakonnice.
1 sierpnia 1994 r. został powołany do życia Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke, której grób obecnie znajduje się w tutejszym kościele. We wnętrzu kościoła znajduje się także ołtarz Matki Bożej Ostrobramskiej z 1658 r.
Przy opactwie tętni życie duszpasterskie. Najbardziej znane to pierwszopiątkowe nabożeństwa z modlitwą uwielbienia i dziękczynienia oraz o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne. Od października 1995 r. każdego 29-go dnia miesiąca odbywa się Msza św. i całonocna adoracja w intencji ojczyzny. Swoją siedzibę ma tu także jarosławskie studio Radia Fara. Przez cały rok jubileuszowy w Opactwie za nawiedzenie tego miejsca w celu pielgrzymkowym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.