Gnieźnieńscy pielgrzymi już na Jasnej Górze
05 sierpnia 2021 | 18:45 | Biuro Prasowe@JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra/Gniezno Ⓒ Ⓟ
– Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgniecie do Chrystusa – powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.
Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie – mówił Prymas Polski.
Po ubiegłorocznej przerwie, kiedy zamiast grup pielgrzymkowych na szlak wyruszyła w sztafecie ich reprezentacja, tegoroczne rekolekcje w drodze odbyły się tradycyjnie, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Pielgrzymi nocowali wyłącznie w budynkach szkolnych. – Myślę, że ubiegły rok nikogo nie zniechęcił, wręcz niektórych zachęcił i z radością powrócili na pielgrzymkowy szlak. Jest wielu, którzy pierwszy raz wyruszyli. Cieszę się, że ten fenomen trwa – mówił ks. Wojciech Orzechowski, główny przewodnik gnieźnieńskiej pielgrzymki.
– A ludzie pielgrzymują, bo odczuwają głód Boga – uważa ks. Orzechowski i dodaje, że to, co zauważyli z innymi przewodnikami, to także wielka wzajemna życzliwość i przede wszystkim zauważalna „tęsknota za wspólnotą, po tych wszystkich dystansach, reżimach”.
Od grobu św. Wojciecha dotarły jak zawsze wspólnie grupy kolorowe, odpowiadające pięciu regionom duszpasterskim. Przyszły grupy „promieniste”, które zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją pielgrzymują własnymi trasami, ale ze wspólnym dla całej pielgrzymki hasłem i programem. W sumie „rekolekcje w drodze” odprawiło ponad 600 osób.
Wszystkim towarzyszyły słowa z Psalmu 34. „Skosztujcie i zobaczcie”. To zachęta, by na nowo odkryć znaczenie, smak Eucharystii i Komunii świętej w życiu indywidualnym i wspólnoty.
– Wiara czyni cuda i jest dla każdego – uważa Małgosia Krzemień, która po raz piąty wyruszyła na Jasna Gorę. W tym roku – jak podkreśla – jeszcze z większym zapałem. – Kiedy zamknięto kościoły, weszły te wszystkie ograniczenia, poczułam nagle brak – mówiła pątniczka.
– Modlimy się za naszych rówieśników, by mogli doświadczyć tej radości, która my doświadczamy, doświadczyć Jezusa – mówiła Zuzia z grupy pomarańczowej.
Przybyli cykliści z Inowrocławia, z Gniezna i Rogowa w ramach Rowerowej Pielgrzymki Gnieźnieńskiej organizowanej przy parafii pw. św. Michała Archanioła. Przyjechali też m.in. rowerzyści ze Strzelna i Zabartowa w diecezji bydgoskiej.
Pątnicy gnieźnieńscy złożyli po raz kolejny swój pielgrzymkowy krzyż. W czasach komunistycznych niesiono go w kawałkach do Częstochowy i dopiero tu składano w całość, na znak jedności. Ten krzyż przypomina wierzącym przynależność do Chrystusa, do Kościoła. W 2013r., zgodnie z decyzją abp Józefa Kowalczyka, ówczesnego Prymasa Polski, grupy promieniste i kolorowe weszły na Jasną Górę jednego dnia jako widoczny znak jedności wszystkich pielgrzymów archidiecezji gnieźnieńskiej. I wtedy też po raz pierwszy grupy kolorowe włączyły się w składanie krzyża pielgrzymkowego, przynosząc pasyjkę.
Jutro w święto Przemienienia Pańskiego, wszyscy pątnicy uczestniczyć będą w Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem Prymasa abp Wojciecha Polaka. Eucharystia zakończy tegoroczne jasnogórskie pielgrzymowanie i jednocześnie zainauguruje rekolekcje „Beatyfikacja33”, przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
-Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary.Uświadamiają jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa. Myślę, że ci którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są np.zgorszeni Kościołem, w tym świadectwie ich wiary mogą znaleźć odrodzenie-mówił na #JasnaGóra @Prymas_Polski pic.twitter.com/Y1yKxJo3Dv
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 5, 2021
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.