Drukuj Powrót do artykułu

Gniezno: chóry z całej Polski na VIII Konkursie „Ars Liturgica”

21.10.2018 , bgk, Gniezno Ⓒ ℗

Zespół wokalny „Rondo” z Wrocławia zdobył Grand Prix, główną nagrodę ufundowaną przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka podczas VIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „Ars Liturgica”, który odbył się w dniach 19-20 października w Gnieźnie.

W przeglądzie wzięło udział 29 chórów z całej Polski. Do Gniezna przyjechały chóry, zespoły wokalne i schole gregoriańskie z: Warszawy, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Koszalina, Gryfina, Poniatowej, Wejherowa, Pamiątkowa, Słupska, Gniewina, Olsztyna, Zebrzydowic, Działdowa, Opola, Nakła d. Notecią, Wrocławia, Gdańska oraz Lutomierska. Gniezno reprezentował Kameralny Chór Męski „Szpaki”.W jednym z dwóch jury oceniających występy zasiadał dyrektor Chóru Prymasowskiego ks. kan. Dariusz Sobczak.

Przesłuchania, ze względu na dużą liczbę chórów, odbyły się równocześnie w katedrze gnieźnieńskiej i zabytkowym kościele ojców franciszkanów. Każdy z zespołów zaprezentował kompozycje sakralne, w tym dwie przeznaczone do wykonania w liturgii.

Finał z ogłoszeniem i nagrodzeniem laureatów odbył się w sobotni wieczór 20 października, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. infułata Jana Kasprowicza, proboszcza i kustosza bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i koncelebrowanej m.in. przez o. Zenona Garusa, gwardiana klasztoru i proboszcza parafii franciszkańskiej w Gnieźnie.

Liturgię śpiewem ubogaciły chóry startujące w konkursie, który, jak podsumował przewodniczący jury prof. zw. dr hab. Marek Rocławski, stał na bardzo wysokim poziomie. W każdej z kategorii przyznano złote, srebrne i brązowe dyplomy, a także nagrody specjalne. Główną nagrodę Grand Prix ufundowane przez Prymasa Polski zdobył Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia.

Tegoroczną edycję konkursu „Ars Liturgica” zorganizowali: Stowarzyszenie Musica Choralis, Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz parafia katedralna w Gnieźnie.

Patronat honorowy na przedsięwzięciem sprawował Prymas Polski abp Wojciech Polak, medialny zaś Radio Plus i „Przewodnik Katolicki”. Listę chórów biorących udział w konkursie, a także informacje szczegółowe znaleźć można na stronie www.musicachoralis.org

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.