Gniezno: Koncert Prymasowski w 260. rocznicę urodzin Mozarta
05 czerwca 2016 | 22:13 | bgk Ⓒ Ⓟ
Litania Loretańska i Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta wybrzmiały w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej, podczas VI Koncertu Prymasowskiego, upamiętniającego przypadającą w tym roku 260. rocznicę urodzin genialnego kompozytora z Salzburga.
Podobnie jak w ubiegłym roku w bazylice prymasowskiej, szczycącej się wspaniałą akustyką, zaśpiewał Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” z towarzyszeniem Poznańskiego Zespołu Instrumentalnego pod dyrekcją Macieja Wielocha. Partie solowe zaśpiewali: Magdalena Stefaniak (sopran), Katarzyna Włodarczyk (alt), Albert Memeti (tenor) oraz Krzysztof Bączyk (bas).
Mozart skomponował dwie Litanie Loretańskie – obie w maju. Pierwsza z nich oznaczona w katalogu Köchla symbolem KV 109 powstała, gdy miał zaledwie 15 lat. Drugą (KV 195) skomponował trzy lata później jako osiemnastolatek i właśnie tej wysłuchali licznie zebrani w katedrze miłośnicy muzyki.
W dalszej części koncertu zabrzmiała Msza C-dur „Koronacyjna” skomponowana przez 23-letniego Mozarta na użytek katedry w rodzinnym Salzburgu, najprawdopodobniej z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
Dziękując solistom, chórzystom i muzykom Prymas Polski abp Wojciech Polak dziękował za szczególne przeżycia duchowe i wielką ucztę muzyczną. Zaprosił też wszystkich na przyszłoroczny jubileusz 600-lecia prymasostwa, prosząc jednocześnie o modlitwę i dziękując za duchową pamięć i dotychczasową życzliwość.
Wraz z abp. Wojciechem Polakiem koncertu wysłuchali jego poprzednicy na stolicy arcybiskupiej i prymasowskiej w Gnieźnie: abp. senior Józef Kowalczyk oraz abp Henryk Muszyński.
Koncert zorganizowali: parafia archikatedralna w Gnieźnie, Fundacja Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki przy wsparciu Filharmonii Poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.