Gniezno: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP
14 listopada 2016 | 15:35 | bgk Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy w nowym składzie i pod kierunkiem nowego przewodniczącego abp. Wojciecha Polaka obradowała 14 listopada w Gnieźnie Komisja Duchowieństwa KEP. Robocze spotkanie poświęcone było głównie omówieniu metodyki prac komisji oraz zakresowi zagadnień, jakimi będzie się zajmować w ramach swoich kompetencji.
Jak przyznał abp Wojciech Polak, szczególnej troski i namysłu wymaga nie tylko formacja do kapłaństwa i stojące dziś przed Kościołem w Polsce wyzwania związane z kryzysem powołaniowym. Równie ważnym obszarem jest stała formacja kapłanów, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. abp Wacław Depo, abp Józef Górzyński, bp Marek Solarczyk oraz o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży. W nowym składzie komisji, zatwierdzonym podczas 374. posiedzenia KEP w dniach 4 i 5 października br. znaleźli się także: bp Damian Bryl, bp Ryszard Kasyna, bp Wiesław Lechowicz, bp Roman Pindel, bp Jan Wątroba oraz konsultorzy: ks. Adam Łuźniak, ks. Wojciech Mleczko CR, ks. Krzysztof Pawlina, ks. Wojciech Rzeszowski, ks. Marek Tatar, ks. Tomasz Trzaskawka oraz ks. Włodzimierz Wołyniec.
Do zadań Komisji Duchowieństwa KEP należy m.in. zapoznawanie się z dokumentami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi formacji do kapłaństwa i posługi kapłańskiej oraz troska o ich recepcję w Kościele w Polsce. Ponadto opracowanie Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia, zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Episkopatu Polski oraz przygotowanie corocznego listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek, która to praktyka – jak zapowiedział abp Wojciech Polak – zostanie podtrzymana.
Prymas Polski został wybrany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP w czerwcu br. podczas 373. zebrania plenarnego KEP. Funkcję objął po kard. Stanisławie Dziwiszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.