Gniezno: obrady grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec
11 maja 2006 | 18:55 | bg //mr Ⓒ Ⓟ
W Gnieźnie zakończyło się posiedzenie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Dyskutowano m.in. o aktualnej sytuacji Kościoła w obu krajach oraz duszpasterstwie polskojęzycznym za naszą zachodnią granicą.
Jak powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej abp Henryk Muszyński, współprzewodniczący grupy ze strony polskiej, przyjęte przez obie strony wskazania dla duszpasterstwa polonijnego w Niemczech wymagają pewnych korekt i aktualizacji. Nie chodzi o to, by je zmieniać, ale by zostały one dostosowane do nowych warunków. ,,Po wejściu Polski do Unii Europejskiej coraz więcej Polaków szuka pracy za naszą zachodnią granicą. Osobom tym trzeba zapewnić opiekę duszpasterską oraz pomoc w asymilacji. By sprostać temu zadaniu, konieczne jest ciągle aktualizowanie wypracowanych przez nas zasad współpracy i dostosowywanie ich do wciąż zmieniającej się rzeczywistości” – stwierdził metropolita gnieźnieński.
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o wysłaniu większej liczby polskich księży do pracy w Niemczech, zwłaszcza do Berlina i Hamburga, gdzie żyje spora liczba Polaków. Obecny na konferencji bp Franz Kamphaus z Limburga, współprzewodniczący grupy ze strony niemieckiej, przyznał, że stanowią oni w tych miastach jedną z najliczniejszych i najżywotniejszych grup narodowościowych. Dla Kościoła w tym kraju nie są jednak – jak się wyraził – ,,obcokrajowcami, bo w Kościele obcokrajowców nie ma”. Niemniej konieczne jest, by mieli możliwość uczestniczenia w Mszach św. i nabożeństwach odprawianych w języku polskim. Dodał również, że obecność polskich katolików może być dla Kościoła w Niemczech niezwykle cennym ubogaceniem.
Zapytany o społeczny odbiór pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski, bp Kamphaus stwierdził, że w Niemczech oczekuje się jej z nie mniejszym napięciem niż w Polsce. Wydarzeniem bezsprzecznie najważniejszym będzie oczywiście wizyta Ojca Świętego w Auchwitz. ,,Papież Benedykt XVI przybędzie do miejsca, które jest symbolem najciemniejszych i najboleśniejszych czynów, jakie popełnili Niemcy na okupowanych ziemiach polskich. Jestem przekonany, że wszystko co Ojciec Święty tam uczyni i powie, będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla was Polaków, ale także dla nas Niemców” – stwierdził bp Kamphaus.
Spotkanie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec rozpoczęło się 9 maja. Uczestniczyło w nim sześciu biskupów: ze strony niemieckiej bp Frans Kamphaus z Limburga, bp Reinhard Marx z Trewiru i bp Rudolf Müller z Görlitz, a ze strony polskiej abp Henryk Muszyński, abp Damian Zimoń z Katowic oraz bp Jan Kopiec z Opola. W obradach uczestniczyli także ks. Wolfgang Miehle – dyrektor krajowy ds. migracji przy Konferencji Episkopatu Niemiec, ks. prałat Lucjan Skolik – zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, Ulrich Pöner – kierownik wydziału ds. Kościoła w świecie i migracji przy Konferencji Episkopatu Niemiec oraz ks. prałat Stanisław Budyń – rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.