Gniezno: osoby chore i niepełnosprawne modliły się u grobu św. Wojciecha
14 lutego 2010 | 19:10 | bgk Ⓒ Ⓟ
Chorzy i niepełnosprawni wraz z najbliższymi i opiekunami uczestniczyli dziś w Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego. Wspólnej modlitwie u grobu św. Wojciecha przewodniczył gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś.
„Cierpienie dotyka każdego. Nikt z nas, mimo, że dziś czuje się dobrze, nie ma pewności, że jutro, pojutrze, w przyszłości ono go nie dosięgnie. Jeśli nie potrafi tego cierpienia przyjąć, pogodzić się z nim, to ono może go zniszczyć” – stwierdził bp Wojtuś.
Podkreślił również, że jedyną drogą, by cierpienie nie stało się przekleństwem i dramatem, jest bezgraniczne zaufanie Bogu.
„Jezus Chrystus powiedział: kto chce być moim uczniem niech zaprze się samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje. Niech weźmie swój krzyż, także krzyż cierpienia. Chrystus jest dla nas wzorem. On wziął swój krzyż, i dokonał rzeczy niezwykłej – przemienił cierpienie w miłość. Chrystus zachęca nas do naśladowania, także w ofiarowaniu swojego cierpienia za innych” – tłumaczył kaznodzieja.
Apelował również za papieżem Benedyktem XVI o otoczenie chorych i cierpiących troską i uwagą.
„Dzień chorych jest zachętą, byśmy dostrzegali osoby chore i niepełnosprawne i byśmy nieśli im pomoc” – mówił bp Wojtuś.
W Mszy św. prócz chorych i niepełnosprawnych uczestniczyli także pracownicy i wolontariusze gnieźnieńskiej Caritas. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także gnieźnieńscy parlamentarzyści.
Podczas Eucharystii bp Bogdan Wojtuś odebrał przyrzeczenie od 16 nowych wolontariuszy Caritas, a także – wspólnie z dyrektorami organizacji: ks. Jackiem Dzielem i ks. Krzysztofem Woźniakiem – udzielił sakramentu namaszczenia chorych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.