Drukuj Powrót do artykułu

Gniezno: podsumowano kolejną edycję Mecenatu Skarbów Słowa

12 czerwca 2018 | 16:01 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ

Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej po raz czwarty podsumowało kolejną edycję Mecenatu Skarbów Słowa. Zorganizowane 12 czerwca spotkanie było okazją do podziękowania darczyńcom, a także zaprezentowania bieżących prac oraz kolejnego wydawnictwa nt. prymasostwa polskiego.

W tym roku do grona mecenasów wspierających ratowanie zabytków piśmiennictwa polskiego przechowywanych w gnieźnieńskim archiwum archidiecezjalnym dołączyli: dr Paweł Janowski z Lublina, ks. kanonik Robert Nurski, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach, ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Kazimierz Wierzbicki z Gdyni oraz Grażyna Wrzeszcz i Regina Kaczorowska ze Szczyrku.

Do udziału w kolejnej sesji podsumowującej akcję zaproszono także darczyńców z poprzednich lat oraz przedstawicieli instytucji współpracujących i zaprzyjaźnionych z gnieźnieńskim archiwum archidiecezjalnym. Warto wspomnieć, że pierwsza edycja Mecenatu Skarbów Słowa odbyła się w 2012 roku. Przedsięwzięcie ma celu ratowania zniszczonych zabytków piśmiennictwa polskiego, znajdujących się w zasobach placówki. Co roku honorowani są ci, którzy się w nią włączają.

Wzorem lat ubiegłych spotkanie było także okazją do zaprezentowania stanu prac konserwatorskich przeprowadzonych w ostatnim czasie w archiwum oraz znajdujących się w jego zasobach wybranych zabytków m.in.: kolekcji tłoków pieczętnych oraz księgozbioru opata trzemeszeńskiego Wojciecha Mielińskiego.

Sesja była także sposobnością do promocji kolejnego wydawnictwa poświęconego prymasostwu „Prymasostwo polskie. Instytucje – prymasi – dokumenty”. Książkę wydało Narodowe Centrum Kultury, a o jej zawartości i procesie powstawania opowiedział sam autor ks. prof. Kazimierz Śmigiel. Jak przyznał, jego pragnieniem było zebranie i opracowanie całokształtu wiedzy na temat prymasostwa polskiego na aktualnym etapie badań.

Książka, obok sylwetek kolejnych 59 prymasów Polski, zawiera obszerne omówienie dziejów i znaczenia instytucji oraz spis zachowanych dokumentów i materiałów źródłowych, a także publikacji poświęconych prymasostwu polskiemu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.