Gniezno: Prymas Polski spotkał się z podopiecznymi schronisk dla bezdomnych
11 stycznia 2017 | 20:30 | bgk Ⓒ Ⓟ
Abp Wojciech Polak spotkał się 11 stycznia z podopiecznymi Stowarzyszenia „DOM”, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska dla osób bezdomnych, w których otrzymują oni pomoc terapeutyczną, dach nad głową i przede wszystkim pracę.
W spotkaniu, jak co roku, wzięło udział ponad sto osób. Do wspólnego stołu z mieszkańcami dwóch schronisk prowadzonych przez Stowarzyszenie „DOM” zasiedli przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, dobroczyńcy, siostry zakonne, kapłani i przyjaciele organizacji. Obecny był m.in. dyrektor Caritas Archidiecezji gnieźnieńskiej ks. prał. Krzysztof Stawski. Po raz kolejny gościem DOM-u był Prymas Polski abp Wojciech Polak, który składając życzenia odniósł się do prostej i dobrze znanej w DOM-u prawdy, że pomagając innym, pomagamy sami sobie.
„Pomagamy sobie, bo będąc dla innych, wyraźniej widzimy sens naszego życia, bo staje się ono pełniejsze i zwyczajnie szczęśliwsze. Pomagamy sobie, bo w drugim człowieku spotykamy Boga” – mówił metropolita gnieźnieński przypominając, że Chrystus nie przyszedł tylko do wybranych, ale do wszystkich.
Prymas przyznał również, że miejsca stworzone przez osoby bezdomne dla ludzi znajdujących się w podobnej sytuacji to miejsca, gdzie rodzi się nadzieja. „Jeśli dzięki pomocy, terapii, a przede wszystkim pracy miejsca te pomagają wyjść z bezdomności, a tak właśnie jest, to z całą pewnością są to miejsca nadziei” – podkreślił.
Jak co roku spotkanie rozpoczęły jasełka przygotowane przez uczniów z gnieźnieńskiej szkoły „Porkom”. Nie zabrakło także podziękowań, wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem i dobrym słowem.
Stowarzyszenie „DOM” powstało w 2004 roku z inicjatywy Marii Chwiałkowskiej-Grygiel i Mariana Wierzbickiego, który niegdyś sam bezdomny, zmobilizował środowisko podobnych sobie osób i z błogosławieństwem ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego założył zrzeszającą ich organizację. W krótkim czasie wystarał się o budynek, który po remoncie otrzymał nazwę „Pomocna Przystań” i od razu przygarnął bezdomnych z Gniezna. Utworzono przy nim także punkt charytatywny i łaźnię dla ubogich. Dwa lata później Marian Wierzbicki i Maria Chwiałkowska-Grygiel pozyskali drugi dom z dużym terenem ogrodniczym, gdzie powstała filia schroniska. Staraniem samych podopiecznych uruchomiono dwa warsztaty: usługowo-remontowy i artystyczno-rzemieślniczy, gdzie bezdomni pracują zarobkowo i rozwijają swoje uzdolnienia artystyczne. W 2011 roku Marian Wierzbicki został uhonorowany Nagrodą św. Brata Alberta Chmielowskiego za działalność na polu charytatywnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.