Gniezno: uczniowie zwiedzą bezpłatnie najstarsze zabytki Wzgórza Lecha
08 września 2023 | 16:27 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych i średnich będą mogli zobaczyć 13 września nieodpłatnie relikty przedromańskich i romańskich świątyń zachowane w podziemiach katedry gnieźnieńskiej oraz sławne XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce i Europie. Wszystko w ramach tegorocznych „Europejskich Dni Dziedzictwa”.
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej uczestniczy w tym europejskim projekcie po raz pierwszy. To wielkie święto zabytków, która w czasie trwania dni udostępniane są szerokiej publiczności bezpłatnie. Celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
„W podziemiach katedry gnieźnieńskiej zachowały się relikty świątyń, które pamiętają początki naszego państwa. Drzwi Gnieźnieńskie z kolei to nie tylko jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, ale ukazana na osiemnastu kwaterach opowieść o naszym pierwszym i najdawniejszym patronie św. Wojciechu. Są to więc nasze dziejowe fundamenty, które nie tylko warto, ale trzeba znać, a na Wzgórzu Lecha można ich niemalże dotknąć” – mówi Bartosz Przybyła, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Bezpłatne zwiedzanie podziemi katedry gnieźnieńskiej i Drzwi Gnieźnieńskich odbędzie się w środę 13 września w godzinach od 9.00 do 16.30. Same Europejskie Dni Dziedzictwa odbywać się będą jak zawsze w drugi i trzeci weekend września i jest to ich 31. edycja. W tym roku obchodom towarzyszy hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Europejskich Dni Dziedzictwa są największym wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym w Europie. Szczegóły znaleźć można na stronie https://edd.nid.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.