Gniezno: uruchomiono punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców z Ukrainy
04 marca 2022 | 10:10 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W Gnieźnie uruchomiono punkty wydawania żywności i odzieży uchodźcom z Ukrainy. Caritas dysponuje na ten moment około 800 kwaterami parafialnymi, prywatnymi, w zakonach i budynkach diecezjalnych. Działa dyżurny telefon. Kościół współpracuje ws. pomocy z miastem i powiatem.
Punkt wydawania żywności uruchomiono w siedzibie Caritas AG na osiedlu Orła Białego 20, a odzieży w magazynie prowadzonym przez Powiat Gnieźnieński w Hali sportowej przy ul. Sobieskiego 20.
Gnieźnieńska Caritas informuje również, że na ten moment ma zabezpieczonych 750-800 miejsc noclegowych i pobytowych. Są to: kwatery prywatne, kwatery parafialne, kwatery w zakonach oraz kwatery w budynkach należących do archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. w seminarium, domu rekolekcyjnym, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Parafie zgłaszają możliwość przyjęcia uchodźców np. w domach parafialnych, niezamieszkanych plebaniach i innych budynkach parafialnych przez specjalny formularz. Na stronie Caritas działa też formularz dla osób prywatnych, poprzez który zgłosić można zarówno kwaterę i pomoc materialną, jak i pomoc psychologiczną lub prawniczą. Poprzez formularz zgłaszają się też wolontariusze i tłumacze. Odzew – jak informuje dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. Krzysztof Stawski – jest bardzo duży.
Caritas uruchomiła też specjalny numer 793 016 813, pod którym można umówić się po odbiór żywności.
W organizacji działań pomocowych gnieźnieńska Caritas współpracuje ściśle z władzami miasta Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Pod numerem telefonu 662 233 196 od 1 marca, codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 Straż Miejska udziela informacji związanych z pobytem w Gnieźnie uchodźców z Ukrainy.
Informacje nt. pomocy opublikowane zostały, także w języku ukraińskim, na stronie archidiecezjalnej. Tam również zamieszczono linki do informacji publikowanych przez władze samorządowe nt. formalności dla uchodźców i działań pomocowych, które koordynuje państwo polskie za pośrednictwem wojewodów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.