Gniezno: zmarł ks. prof. Marek Pyc, wykładowca dogmatyki na UAM i w PWSD
20 sierpnia 2021 | 19:45 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W piątek 20 sierpnia zmarł ks. prof. dr hab. Marek Pyc, były wykładowca i ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, były kierownik Zakładu Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.
Śp. ks. Marek Pyc urodził się 4 lipca 1955 roku w Wałczu. W latach 1975-1981 roku odbył studia i formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Po przyjęciu święceń kapłańskich 6 czerwca 1981 roku posługiwał przez rok jako wikariusz w Wągrowcu.
W latach 1982-1987 odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej w Pontificia Universitas Gregoriana w Rzymie. W kolejnych latach pełnił funkcje: dyrektora i wykładowcy teologii dogmatycznej w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy (1987-1988), wykładowcy teologii dogmatycznej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie (od 1988) i Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie (od 1992).
W latach 1988-1996 był ojcem duchownym w gnieźnieńskim seminarium duchownym.
W październiku 2003 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Był również redaktorem „Studia Gnesnensia”. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora UAM. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych.
W ostatnim czasie przebywał w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.
Msza św. w intencji zmarłego śp. ks. prof. Marka Pyca sprawowana będzie w poniedziałek 23 sierpnia o godz. 16.00 w kaplicy Domu Księży Seniorów w Gnieźnie pod przewodnictwem ks. inf. Bogdana Czyżewskiego.
Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie we wtorek 24 sierpnia o godz. 11.00 w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Następnie złożenie do grobu na cmentarzu parafialnym w Solcu Kujawskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.