Drukuj Powrót do artykułu

Gołkowice: Eucharystia w intencji górników i ich rodzin

03.12.2017 , ks.sk, Gołkowice, 03-12-2017 Ⓒ ℗

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach z okazji wspomnienia św,. Barbary, patronki górników.

– Wspierając prospołeczne działania rządzących, postulujemy obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego; oczekujemy wpisanej w prowadzenie proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej – mówił metropolita katowicki podczas Eucharystii w Gołkowicach.

Odwołując się do św. Barbary, patronki górników prosił by „wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj; na jutro”. – Potrzebny jest w górnictwie i wokół tego przemysłu spokój i rozwaga; potrzebna jest stabilizacja otwierająca perspektywy i umacniająca poczucie sensu i celowości wykonywanej pracy; aby była ku pożytkowi człowieka i kraju – mówił metropolita katowicki.

W homilii zastanawiał się także nad tym czy można wydobywać węgiel za każdą cenę. – Na te pytania powinni szukać odpowiedzi odpowiedzialni za górnictwo jako branżę; jak również bezpośrednio odpowiedzialni za prowadzenie górniczej eksploatacji – powiedział abp Skworc. – Trzeba też dopowiedzieć, że nie jest prawdą, iż społeczność Górnego Śląska poprzez swoje Samorządy daje przyzwolenie na blokowanie rozwoju górnictwa; natomiast prawdą jest, że nie wyraża zgody na eksploatację za wszelką cenę – dodał.

Nawiązując do rozpoczętego okresu Adwentu, a wraz z nim nowego roku duszpasterskiego przypomniał, że zadaniem wierzących – zgodnie z hasłem rozpoczynającego się roku – jest uświadamiać sobie, że „są napełnieni Duchem Świętym”. – Dlatego w adwentowej postawie czuwania – nad sobą i nad sprawami gospodarczo-społecznymi, nad górnictwem, niech nas umacnia Duch Święty! – apelował hierarcha.

Z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników na Górnym Śląsku są sprawowane Msze św. „barbórkowe”. W ich czasie biskupi katowiccy modlą się za górników oraz ich rodziny. Św. Barbara jest, oprócz górników, patronką ludzi ciężkiej pracy oraz wydobywających paliwa kopalne.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.