Gołkowice: Msza św. barbórkowa
05 grudnia 2016 | 17:57 | ks. sk Ⓒ Ⓟ
Trzydziesta rocznica poświęcenia kościoła oraz wybudowanie groty ku czci św. Barbary były okazją do wspólnej modlitwy w największe górnicze święto, wspomnienie św. Barbary.
– Cała wspólnota parafialna raduje się, że wraz ze swoim pasterzem może przeżywać tę uroczystość w swojej parafii. Przeżywają ją górnicy czcząc św. Barbarę, przeżywa ją cała parafia, kiedy mamy 30 rocznicę konsekracji kościoła – mówił ks. Adam Baron, proboszcz gołkowickiej parafii.
– Chcemy wyśpiewać Te Deum laudamus za dar własnego kościoła. 4 grudnia to dzień szczególny, w którym na Śląsku świętują górnicy. Darem naszych górników dla św. Barbary jest ta grota, którą, Ekscelencjo, dzisiaj pobłogosławisz. Będziemy się w tym miejscu modlić, aby św. Barbara wstawiała się za górnikami przed Bogiem, wypraszając im górnicze szczęście – mówił przewodniczący Rady Parafialnej, witając wszystkich zgromadzonych.
– Chciałem przede wszystkim dziękować za Kościół żywy. Bo te mury mają funkcję służebną, one budują wspólnotę ludzi z Bogiem i ludzi między sobą. I za te 30 lat budowania wspólnoty chcemy dziękować – mówił metropolita katowicki na wstępie Eucharystii.
Abp Skworc podkreślił konieczność przekazywania wiary młodemu pokoleniu. Zwrócił się do wszystkich zebranych, aby o tym pamiętali. Podkreślił, że przekaz ten dokonuje się przede wszystkim w rodzinach. Wskazał także, że kościół parafialny jest szczególnym miejscem przekazywania wiary, bo w nim wszyscy także stanowią rodzinę. – Ten kościół jest symbolem waszej wiary. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłożyli serce, rękę i ofiarę do budowy tego kościoła – mówił.
– Postać św. Barbary od początku poruszała wielu. Dlatego wielu wybrało właśnie ją, młodą dziewczynę o męskiej odwadze, na swoją patronkę – powiedział metropolita katowicki. Zaznaczył, że obraz lub figura św. Barbary zawsze towarzyszyła górnikom w ich pracy, nawet w czasach, kiedy trzeba było jej wizerunki usuwać. – Pamiętam, że starsi górnicy mówili mi, ona tutaj jest, tam zamurowana, za tą ścianą – powiedział.
W kontekście wybudowanej groty mówił, żeby nie przechodzić obok niej obojętnie. – To jest symbol waszej wdzięczności, ale także wskazanie na przyszłość, dar przekazany młodemu pokoleniu – mówił.
Hierarcha mówiąc o wartości pracy wskazał także, iż rośnie problem społeczny pracy w niedzielę. – Moi drodzy, jak wielką zdobyczą była w 1980 r. dla górników niedziela wolna od pracy, o którą zmagano się w Piekarach w myśl hasła: „niedziela jest Boża i nasza”. I to wasze pragnienie zostało zapisane w Porozumieniach Jastrzębskich 3 września 1980 r. – przypomniał.
– Wydaje się, że obecnie zmaganie o właściwe zabezpieczenie niedzieli idzie w dobrym kierunku. Razem z „Solidarnością” i innymi związkami zawodowymi czekamy na ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Pod tym społecznym projektem podpisało się 500 tys. obywateli naszego kraju, który chcą dla siebie i swoich bliskich niedzieli wolnej od pracy – mówił.
Metropolita katowicki dodał, że „nie chodzi o zakaz handlu, lecz o ograniczenie – to jest istotna różnica”. – Już teraz trzeba uczyć się świętować (…). Chcemy świętować, przeżywać czas. Bóg powiedział: pamiętaj, abyś dzień święty święcił – zaapelował.
– Niedziela nie jest luksusem, (…) jest dla każdego, jest demokratyczna, a Państwo powinno niedzielę chronić prawem, jako fundamentalne spoiwo społeczne, jako świętość – dodał abp Skworc.
Zwracając się do wszystkich zebranych w kościele metropolita katowicki zaapelował, by byli ludźmi wiary. – Pamiętając, jak bardzo jest potrzebne wasze świadectwo, jak potrzebne jest świadectwo w Polsce, w Europie, w której wielu żyje tak, jakby Boga nie było. Bądźcie świadkami i uczniami Jezusa idąc za przykładem waszej opiekunki i patronki św. Barbary. Ona poucza nas, że zawsze trzeba być gotowym na spotkanie z Panem w bogactwie dojrzałego człowieczeństwa i niestrudzonego starania się o świętość – powiedział na zakończenie metropolita katowicki.
Dzień 4 grudnia jest największym górniczym świętem. Wówczas cała górnicza społeczność gromadzi się na wspólnej modlitwie oraz oficjalnych spotkaniach podczas których wręcza się odznaczenia górnicze. Tradycja ta jest związana z przypadającym na ten dzień liturgicznym wspomnieniem św. Barbary, patronki górników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.