Górale modlą się za ofiary katastrofy w Smoleńsku
11 kwietnia 2010 | 00:13 | jg Ⓒ Ⓟ
Wieczorne nabożeństwa w wielu podhalańskich kościołach, przed którymi płoną setki zniczy pamięci – to wyrazy pamięci górali na Podhalu o ofiarach katastrofy w Smoleńsku.
W zakopiańskim Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach górale uczestniczyli w w uroczystej Mszy Świętej w intencji ofiar tragedii w Smoleńsku. Podczas Eucharystii odczytano pełną listę osób, które zginęły.
– Chcę z wami, jak i wszystkimi naszymi rodakami wierzyć, że jeśli komuś droga otwarta do nieba, to tym co służą Ojczyźnie, bo dla nich Ojczyzna była matką i pierwszą po Bogu świętością – mówił ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium. Kapłan zauważył, że tragedia z 10 kwietnia, podobnie jak 5 lat temu śmierć papieża Jana Pawła II, dotknęła wszystkich w wigilię święta Bożego Miłosierdzia.
– Tragedia ta dokonała się na ziemi katyńskiej, która dla nas Polaków, zapewne jeszcze mocniej będzie przemawiała krwią, będzie swego rodzaju Golgotą, będzie ziemią zroszoną krwią naszych najlepszych synów i córek. Nikt z nas nie zapomni o Katyniu – mówił duchowny.
Niezwykła wzruszająca była chwila na zakończenie Mszy św., kiedy kapela góralska zagrała i zaśpiewała regionalny utwór „Krywaniu, Krywaniu”. W nabożeństwie uczestniczył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Górale mają również możliwość dokonywania wpisów do księgi kondolencyjnej, która trafi do Pałacu Prezydenckiego.
Górale pamiętają również o oficerach Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli. „Ku pamięciu wszystkich wspaniałych chłopców z B.O.R.-u” – taki napis widnieje na biało-czerwonej fladze przy pomniku papieża, przed Sanktuarium na Krzeptówkach. Obok ludzie zapalają znicze. Pracownicy BOR-u często przyjeżdżali do położonego niedaleko ośrodka wojskowego na Groniku.
Hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku złożyli także mieszkańcy Nowego Targu. Na urzędach zostały opuszczone do połowy flagi narodowe z czarnym kirem.
– Prezydent zawsze interesował się Podhalem. To był zupełnie inny człowiek niż kreowały go media – mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu. Uważa, że ta katastrofa to znak od Boga dla Polski i Polaków – podsumowuje. Prezydent odwiedził kilka razy Podhale. Ostatnio gościł w Nowym Targu kilka miesięcy temu na zjeździe Związku Podhalan.
W kaplicy parafialnej "Na Równi Szaflarskiej" w Nowym Targu odprawiona została uroczysta msza święta w piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W związku z katastrofą w Smoleńsku – poszerzono intencję nabożeństwa o ofiary wypadku lotniczego. Wystawiona została także księga kondolencyjna.
Po mszy wystąpił kwartet smyczkowy DaCamera. Muzycy: Krzysztof Leksycki, Aleksandra Gach, Ilona Nieciąg oraz Michał Dąbek wykonali fragmenty utworu „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” op.51 Józefa Haydna. Teksty, między innymi Karola Wojtyły i własne recytował Zbigniew Tlałka.
W Rabce modlono się szczególnie w intencji pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej, związanej z uzdrowiskiem. Rabka jest miejscem związanym ze zmarłą tragicznie prezydencką parą. Tutaj spędziła swą młodość żona prezydenta. Maria Kaczyńska razem ze swoją mamą i bratem mieszkała w bloku przy ulicy Słonecznej. Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera.
Wierni zgromadzili się bardzo tłumnie w kościele św. Teresy na wieczornej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. – Ufajmy Jezusowi, nie poddajmy się rozpaczy – mówił ks. Józef Kapcia, proboszcz parafii. Na mszę świętą przybyła burmistrz miasta Ewa Przybyło, radni miejscy i powiatowi. Stanęły poczty sztandarowe Urzędu Miasta i Związku Podhalan. – Nie jesteśmy w stanie słowami wypowiedzieć bólu jakiego dzisiaj doznaliśmy. Obejmijmy ich wszystkich modlitwą. To jest nasz patriotyzm. Tak postępuje Polak w chwilach tragicznych – mówił ks. Józef Kapcia, proboszcza parafii Św. Teresy.
Na wielu prywatnych i urzędowych budynkach w Rabce pojawiły się flagi narodowe przystrojone czarnym kirem. Flaga powiewająca na maszcie przed Urzędem Miasta została opuszczona do połowy.
Jeszcze w grudniu tego roku prezydentowa przysłała do rabczańskiego magistratu kartkę świąteczną z serdecznymi podziękowaniami za przesłane przez burmistrz Ewę Przybyło publikacje na temat Rabki. Prezydentowa miała wziąć udział w uroczystym otwarciu sali gimnastycznej przy rabczańskim Romerze latem tego roku.
Msze św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku odbędą się także 12 kwietnia w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu i Nowym Targu. Ksiądz dziekan Stanisław Olszówka oraz władze miasta Zakopane zapraszają też na msze święte do kościoła Najświętszej Rodziny w intencji ofiar sobotniej Tragedii Katyńskiej w niedzielę 12 kwietnia o godz. 17.00 oraz w poniedziałek 12 kwietnia roku o godz.19.00. – Organizacje pozarządowe oraz instytucje prosimy o przybycie ze sztandarami – dodaje Joanna Staszak z zakopiańskiego Urzędu Miasta.
We wtorek, 13 kwietnia, o godzinie 19.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem zostanie odprawiona msza święta, zamówiona przez Starostę Tatrzańskiego i władze miasta Zakopane.
jg/Nowy Targ
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.