Gorce: „Młodzi mędrole” – rajd śladami ks. Tischnera
02 października 2010 | 21:29 | jg Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 młodych osób uczestniczyło w X rajdzie śladami ks. Tischnera. Rajd zakończył się wspólną modlitwą przy grobie autora „Etyki Solidarności” na cmentarzu w Łopusznej. W rajdzie wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich z całej Polski, noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera. Punktem kulminacyjnym rajdu były wieczorne posiady w schronisku na Turbaczu. Tam odbyły się konkursy związane z patronem.
W jubileuszowym, X rajdzie śladami autora „Etyki Solidarności” wzięło udział 140 uczniów z całej Polski z placówek oświatowych noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty na grobie ks. prof. Tischnera, na cmentarzu w Łopusznej. Wszyscy byli ubrani w koszulki z napisem „Młodzi mędrole”.
– Musieliśmy być bardzo dobrze przygotowani. Ks. Józef załatwił nam w niebie trzy pory roku, które obserwowaliśmy w czasie rajdu. Podczas wędrówki na Turbacz była jesień, na szczycie panowała zima, a w drodze powrotnej świeciło nam piękne słonko – mówi Kazimierz Tischner, brat ks. Józefa i zarazem prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Stowarzyszenie skupia placówki z całej Polski, którym patronuje autor „Etyki Solidarności”.
Niektórzy uczestnicy rajdu wybrali się do Ochotnicy Dolnej. – Nie wszyscy mogliśmy się pomieścić w schronisku, stąd zawsze jest taki wariant, że wędrujemy śladami ks. Tischnera w okolicach Ochotnicy Dolnej – mówi Kazimierz Tischner. Brat ks. profesora bardzo dziękuje za pomoc w zorganizowaniu rajdu tamtejszemu wójtowi, a także Nadleśnictwu Nowy Targ i prowadzącym schronisko na Turbaczu. Gospodarzami tegorocznego rajdu były dwie szkoły: gimnazjum w Chrzanowie i Zespół Szkół nr 2 w Krakowie. Placówkom patronuje ks. prof. Józef Tischner.
Uroczyste zakończenie rajdu odbyło się w szkole w Łopusznej. Uczestnicy modlili się przed grobem ks. profesora na miejscowym cmentarzu. Wcześniej w szkole spotkali się z rodziną ks. profesora. Obecny był – oprócz Kazimierza Tischnera – również Marian Tischner z żoną Barbarą. – Ten nasz najmłodszy brat to sprawiał Józkowi wiele figli, a i mnie nie był nigdy dłużny – mówił Marian Tischner. Brat księdza profesora z dumą założył specjalną koszulkę z napisem: „Młodzi mędrole. Tischner.pl”.
W rajdzie wzięli udział absolwenci szkół tischnerowskich. – To nas bardzo dopinguje do ciągłych działań – mówi Kazimierz Tischner.
Młody chłopak z Woli już siódmy raz uczestniczył w rajdzie. – Tu jest niezwykła atmosfera. Za każdym razem człowiek przywozi do domu bagaż pozytywnych emocji, wzruszeń i na nowo odczytuje słowa ks. profesora albo sięga po nowe rozważania – mówi absolwent szkoły tischnerowskiej w Woli.
„Młodzi mędrole” odśpiewali na koniec hymn Rodziny Szkół Tischnerowskich. „I uczymy się od Niego słuchać głosów świata: czy to w górach, czy to w mieście, przez zimy i lata” – tak brzmiał jeden z fragmentów hymnu.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę sierpnia, każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza, na których gromadziły się tysiące ludzi.
Ks. prof. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.