Górka Klasztorna: Misterium Męki Pańskiej przy najstarszym sanktuarium maryjnym
16 kwietnia 2011 | 13:45 | jm Ⓒ Ⓟ
Przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce w Górce Klasztornej wystawiono już dwukrotnie w tym roku Misterium Męki Pańskiej. Niezmienny scenariusz jest oparty na Ewangeliach oraz książce „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera. Pierwsze przedstawienie miało upamiętnić pomordowanych wiernych, księży oraz zakonników internowanych z pobliskich parafii w czasie II wojny światowej do obozu, który powstał na terenie sanktuarium.
Pomysłodawcą i reżyserem teatru pasyjnego był ks. Jan Czekała. – Jesteśmy pokoleniem ludzi, którzy potrzebują mocnych znaków. Przyzwyczajeni do obrazów telewizyjnych, szukamy czegoś, co jeszcze bardziej do nas przemawia. Człowiek otwarty jest na wszystkie formy, które są bardzo realistyczne. Sceny z misterium czasami pozostają gdzieś na dnie serca i potrafią nas zmienić na zawsze – powiedział ks. Andrzej Kościukiewicz MSF.
Nad całością misterium czuwa specjalnie zatrudniona grupa stu osób, głównie mieszkańców miejscowej parafii. – Aktorzy, znając swoje kwestie, często wypowiadają je innymi słowami. Oczywiście zarys akcji jest wciąż taki sam, choć w tym roku jest on ubogacony poprzez występ chóru. Misterium ma być przede wszystkim zaczynem, który w nas fermentuje i dojrzewa. Liczba osób zaangażowanych w różne role – chociażby kobiet płaczących czy tych zasiadających w Sanhedrynie jest co roku różna – dodał kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.
Akcja Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej rozgrywa się na Placu Objawienia – niedaleko studzienki, gdzie ukazała się Maryja. Po lewej stronie wznosi się niewielki nasyp przedstawiający Górę Oliwną. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Piłata. Dalej jest pałac Heroda, Sanhedryn i siedziba Kajfasza. – Inspiracją do pierwszego misterium były mocne akcenty związane ze śmiercią naszych współbraci zakonnych, którzy zginęli w nocy z 11 na 12 listopada 1939 roku. Wszyscy, którzy mieszkali w Górce Klasztornej, oddali życie za Chrystusa. Za to, że byli Polakami – zakończył ks. Kościukiewicz MSF.
Golgotę umieszczono kilkaset metrów dalej, obok cmentarza parafialnego, przy którym znajdują się krzyże. Misterium przy góreckim sanktuarium zostało odegrane w tym roku już dwa razy. Kolejne odsłony zaplanowano na 17 i 30 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.