Górka Klasztorna: rolnicy aktorami w Misterium
27 marca 2004 | 17:46 | spet //per Ⓒ Ⓟ
Kilkaset osób z całej Polski oglądało dzisiaj ukrzyżowanie Chrystusa w Górce Klasztornej k. Piły. W tym najstarszym polskim sanktuarium maryjnym w Misterium Męki Pańskiej role postaci biblijnych odgrywają mieszkańcy okolicznych wsi.
Rolę Kajfasza, Judasza, Piotra oraz Piłata odgrywają rolnicy pracujący na co dzień w gospodarstwach rolnych. W misterium uczestniczy ponad stu aktorów. Najważniejsze postacie w dramacie są od lat grane przez te same osoby.
– To odpowiedzialna rola, *Kajfasz* zarządza swoim Sanhedrynem – mówi jej odtwórca, sołtys wsi Piesno, Antoni Kapeja. – Każdy z nas na co dzień lubi osądzać innych – dodaje.
Od ponad dwudziestu lat rolę *Judasza* gra Marian Fąs, rolnik, właściciel 20-hektarowego gospodarstwa we wsi Walentynowo. – Ta postać wiąże się ze zdradą, przewrotnością, jest bardzo skryta, jednak wydaje się osobą sympatyczną – uważa. – Nikt z dwunastu apostołów nie pomyślałby nawet, że to on może zdradzić Jezusa – dodaje rolnik.
– Rola, którą gram, jest zaprzeczeniem dwóch stanowisk. Raz grany przeze mnie *Piotr* jest z Jezusem, później występuje przeciwko Niemu. Myślę sobie, że niestety ludziom zdarza się tak też postępować na co dzień – mówi Zbigniew Łosoś, sołtys wsi Walentynowo, który wciela się w postać apostoła Piotra.
Syn Łososia, Fabian, gra *Piłata*. – Nie chciałoby się skazywać Jezusa na śmierć. Wszystkie argumenty przemawiają za tym, że jest niewinny, ale presja tłumu jest ogromna i trzeba tak postąpić. Trudno się z tym później pogodzić – opowiada o swojej roli Fabian Łosoś.
Scenariusz góreckiego misterium opracowano na podstawie Ewangelii św. Mateusza i powieści Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”. Zebrani widzowie oglądają prawie trzygodzinne przedstawienie. Droga na Golgotę prowadzi poza murami klasztoru Misjonarzy Św. Rodziny przez gaj z ponad 600-letnimi dębami przylegającymi do sanktuarium.
Widzowie w trakcie przedstawienia stają się mimo woli jego aktorami, grają rolę tłumu. Reakcje ludzi są spontaniczne, nieprzewidywalne. Zdarza się, że ktoś jest gotów bronić Jezusa przed brutalnymi legionistami, ktoś inny zaintonuje pieśń w momencie śmierci Syna Bożego.
Reżyserem misterium jest ks. Andrzej Kościukiewicz. Co roku na kilka przedstawień do Górki Klasztornej przyjeżdża ponad 50 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.