Górsk: Obchody 30. rocznicy uprowadzenia i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
18 października 2014 | 09:53 | xpb Ⓒ Ⓟ
Otwarcie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku rozpoczęło obchody 30. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych z prymasem seniorem abp. Józefem Kowalczykiem, państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i samorządowych z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim oraz blisko tysiąc wiernych z całej Polski. Obecna była także najbliższa rodzina bł. ks. Jerzego.
W godzinach porannych Bronisław Komorowski, prezydent RP dokonał uroczystego otwarcia Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Centrum Edukacji znajduje się na Szlaku Męczeństwa Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, wiodącego z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. To na terenie parafii w Górsku 30 lat temu kapelan Solidarności został porwany, a później brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Centrum zostało poświęcone przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.
– To bardzo ważne spotkanie dat, jakimi są 30. rocznica śmierci ks. Popiełuszki i 25. rocznica odzyskania wolności. Obchodzimy i przypominamy 30. rocznicę męczeńskiej śmierci za wolność, prawdę, miłość, wiarę i „Solidarność” w 25. rocznicę odzyskania wolności, o której mówimy, że udało się ją odzyskać bez przelania ani jednej kropli krwi – powiedział Komorowski. Prezydent wyraził przekonanie, że miejsce to stanie się nie tylko miejscem upamiętnienia bohaterstwa bł. ks. Jerzego, lecz także miejscem, w którym młodzi ludzie będą wychowywani w duchu wartości, którym służył bł. ks. Jerzy.
Po poświęceniu Centrum, którego dokonał biskup toruński uczestnicy uroczystości udali się pod krzyż w miejscu porwania. Tam złożono wieńce i odmówiono modlitwę o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego. Odśpiewano także pieśń „Ojczyzno ma”, która była swoistym hymnem Solidarności i Mszy św. za Ojczyznę sprawowanych przez bł. ks. Jerzego.
Po złożeniu kwiatów wierni udali się w procesji do kościoła parafialnego w Górsku, gdzie w południe sprawowana była Eucharystia dziękczynna za dar życia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego oraz o jego kanonizację. Mszy św. przewodniczył prymas senior, abp Józef Kowalczyk. W koncelebrze byli bp Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski, bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy toruński oraz kilkudziesięciu kapłanów. – Módlmy się, abyśmy za przykładem bł. ks. Jerzego żyli w prawdzie i byli wierni tym wartościom, którymi żył bł. ks. Jerzy – mówił abp Kowalczyk na rozpoczęcie Mszy św. – Zweryfikujmy swoje własne serce. Kim po latach jesteśmy? – wzywał do refleksji prymas senior.
Homilię wygłosił bp Józef Szamocki. – Ks. Jerzy nigdy nie manipulował słowem – mówił bp Szamocki. Hierarcha zachęcał do tego, by wsłuchując się w słowo Jezusa wprowadzać to słowo w swoje życie. Nawiązując do czytań biblijnych bp Szamocki mówił, że każdy z nas jest wybrany przez Boga do złożenia nadziei w Chrystusie i bycia świadkami Jego miłości. – Kto wierzy Chrystusowi posiada w sobie życie wieczne, którego nikt nie może człowiekowi odebrać – wołał biskup pomocniczy.
– Jezus ostrzega nas przed wyrzekaniem się wiary w zamian za rzeczy, które ostatecznie nic nie znaczą. Pieniądze, sukces, władza. Gdzie to wszystko jest? Gdzie są tamci ludzie, którzy bogacili się zabierając innym? Gdzie są tamci ludzie sukcesu z nagłówków gazet? Gdzie jest tamta władza? – pytał bp Szamocki. – Gdy ktoś dla doraźnego zysku wyrzeka się Boga to tak jakby już umarł. Utracił życie wieczne. Nieszczęście człowieka zaczyna się tam, gdzie człowiek życie duchowe podporządkowuje rzeczom doczesnym i sprawom materialnym – dodał. Bp Szamocki wskazał, że nie może być prawdziwym świadkiem Jezusa ten, kto prowadzi podwójne życie. Trzeba być czytelnym i wiernym, by tak jak bł. ks. Jerzy porywać tłumy dla Chrystusa i dla prawdziwych wartości. – Ks. Jerzy dobrem pokonał zło, bo nie było w nim kłamstwa i nie dał się skusić pieniądzom, zaszczytom i władzy. I dlatego zginął – mówił bp Szamocki.
Biskup przywołał na pamięć ks. Jerzego trzymającego krzyż. W tym geście zadawał pytanie uczestnikom liturgii: gdzie jesteś? Czy stoisz pod krzyżem? Czy twoje serce jest przy Bogu? – Co zostało w nas z tych dni po trzydziestu latach? Nie mogą być w nas tylko puste gesty. Nie możemy wdawać się w grę polityczną – pytał bp Szamocki.
– Ks. Jerzy po ludzku bał się śmierci. Przeczuwał ją, ale mimo to Boga zdradzić nie umiał. Tak jak nie umiał zdradzić Ojczyzny. Nie umiał zdradzić rolnika i robotnika, nauczyciela i lekarza. On wszędzie tam gdzie był jednoczył przy Chrystusie i chciał od nas dokładnie tego samego – zakończył bp Szamocki wzywając wszystkich do modlitwy, byśmy potrafili zło zwyciężać dobrem i byli wierni wartościom oraz wolni od obłudy i zakłamania.
Po Mszy św. uczestnicy liturgii mogli zwiedzić nowo powstałe Centrum, w którym znajduje się multimedialne muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu, kino, sale szkoleniowe i konferencyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.