Góry, morze i żagle – wakacje z krakowską Caritas
13 lipca 2010 | 16:15 | ah Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Krakowskiej zorganizowała wakacyjny wypoczynek dla ponad 1100 dzieci i młodzieży. Większość z nich pochodzi z ubogich rodzin. Jest wśród nich też 200 dzieci powodzian oraz kilkudziesięciu wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas. Caritas dofinansowała także wyjazdy organizowane przez parafie i stowarzyszenia katolickie.
140 dzieci z terenów powodzi i osuwisk, głównie z gminy Lanckorona, wróciło już do domów znad morza. Dzieci były gośćmi w rodzinach parafii Matki Bożej Różańcowej w Luzinie koło Wejherowa. Miały zapewnione nie tylko noclegi i wyżywienie, ale i wiele ciekawych wycieczek, które pozwoliły im odwrócić myśli od trudnych wydarzeń powodzi. Wróciły zadowolone, dla wielu z nich był to pierwszy tak daleki wyjazd.
Dla dzieci powodzian Caritas zorganizowała także dwa 30-osobowe turnusy w Odrowążu Podhalańskim. Jeden z nich właśnie trwa, drugi odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia.
Krakowska Caritas zorganizowała jak co roku turnusy kolonijne dla ponad tysiąca dzieci z ubogich rodzin. Odbywają się one w górach: w Zakrzowie, Odrowążu Podhalańskim i Niedzicy oraz nad morzem: w Mikoszewie i Ostrowie k. Karwii.
Dla młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas zorganizowane zostały dwa turnusy wędrowne – żeglarskie. Krainę Wielkich Jezior Mazurskich odwiedzą wolontariusze, którzy w ciągu roku pomagali innym. W Szkolnych Kołach Caritas wolontariusze działają na terenie szkół, organizując m.in. pomoc dla słabszych i chorych uczniów. Odwiedzają też starszych w domach lub ośrodkach pomocy, zbierają fundusze na konkretne cele – na przykład poprzez kiermasze lub zbiórkę surowców wtórnych, pomagają w akcjach organizowanych przez Caritas lub w biurowej pracy. Turnus pod żaglami to swego rodzaju nagroda za ich poświęcony innym czas, wysiłek i wyobraźnię, pozwalająca równocześnie „doładować akumulatory” na dalszą pracę, wymienić się pomysłami, zwiększyć motywację.
Caritas rozpoczęła przygotowania do akcji wakacyjnej już w marcu. – Wtedy trzeba już myśleć o dofinansowaniach, naborze, programach. Rodzice też zaczynają już wtedy pytać, kiedy można rezerwować miejsca na turnusach. Najszybciej zapełniają się turnusy nad morzem, bo chociaż wiążą się z większym wydatkiem, niż te w górach, to są kilkakrotnie tańsze niż oferowane przez biura podróży – poinformowała Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Caritas nie zarabia na organizowaniu wyjazdów i pokrywa co najmniej połowę kosztów wyjazdu dla dzieci z ubogich rodzin. Najbiedniejsi opłacają tylko cząstkę kosztów – 250 zł, chociaż dla wielu to i tak spory wydatek.
Opiekunowie to wolontariusze. Starsi wyjeżdżają z Caritas czasem już od kilkunastu lat. Najczęściej to nauczyciele – wypróbowana kadra, znająca się nawzajem i znająca się na dzieciach. Najmłodsi opiekunowie, a nawet kierownik turnusu, rekrutują się ze Szkolnych Kół Caritas. Od kilku lat pomagają przy organizowaniu różnych akcji, zbiórek, imprez dla dzieci. Przeszli odpowiednie szkolenie i jako wykwalifikowana kadra ruszyli do znanej już sobie pracy. Niektórzy – studenci – też mają teraz wakacje, inni poświęcają część swego urlopu.
Zdaniem Agnieszki Homan, wakacyjny wyjazd, chociaż krótki, może dziecku z ubogiej rodziny pokazać inny, bardziej kolorowy świat. Program kolonii jest tak opracowany, by pomagać dzieciom odkrywać swoje talenty i zdolności. Nie tylko poznają nowe miejsca i spotykają nieznanych ludzi, ale i uczą się nowych zachowań i wzorców. Dostrzegają, że świat jest większy, że można żyć inaczej. Zmiana sposobu patrzenia na świat pozwala uwierzyć, że życie może być lepsze, dać dzieciom nadzieję, że mogą mieć wpływ na swoją przyszłość i realizować swoje marzenia.
Chociaż dzieci na koloniach nie spędzają czasu przed telewizorem, to nie narzekają na nudę. Program dnia jest bardzo bogaty, zawiera wycieczki, konkursy i zabawy. „Zawsze organizujemy tyle różnych konkursów, żeby każde dziecko wygrało jakąś nagrodę” – mówi s. Lilianna Jamka, jeden z organizatorów kolonii.
Wyjazdy finansowane są głównie ze środków uzyskanych podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Caritas otrzymała też dofinansowanie z Kuratorium Oświaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.