Drukuj Powrót do artykułu

Gorzków: bp Jan Piotrowski poświęcił nowy dom Caritas i świetlicę dla seniorów

08.03.2018 , dziar, Gorzków, 08-03-2018 Ⓒ ℗

Dzięki wspólnym działaniom gminy Kazimierza Wielka i Caritas diecezji kieleckiej w Gorzkowie k. Kazimierzy w budynku dawnej szkoły powstał Dzienny Dom Pobytu „Senior Plus” ze świetlicą dla osób powyżej 60. roku życia. 8 marca poświęcił go bp Jan Piotrowski.

Nowa placówka to efekt zaadaptowania przez Caritas nieużywanego budynku. Burmistrz Adam Bodzioch podkreślił, że dzięki tym działaniom budynek po starej szkole nie stał bezużytecznie ani minuty.

Bp Jan Piotrowski, gratulując przedsięwzięcia, podkreślił ogrom prac wykonywanych przez Caritas, które są przykładem realizacji dzieł miłosierdzia. Zaznaczył, że rozmach tych prac był dla niego szczególnie zauważalny po powrocie z misji, a nawiązując do idei nowej placówki stwierdził, że „dom przyjaciela nie jest nigdy daleko”.

“Znaczny procent mieszkańców dekanatu kazimierskiego mieszka samotnie, można szacować, że to ok. 1/6 społeczeństwa, które starzeje się. Ludzie potrzebują kontaktu, rozmowy. Ten obiekt to dla nich szczególny dar” – powiedział KAI ks. Sławomir Sarek, dziekan dekanatu kazimierskiego.

W Gorzkowie dla podopiecznych przewidziano szereg działań aktywizujących, m.in. rehabilitację usprawniającą, zajęcia terapeutyczne, kulturoznawcze, biblioteczne, poprzedzone diagnozą indywidualnych potrzeb. W maju Caritas uruchamia tam 20 miejsc w ramach mieszkań chronionych. Dla uczestników Dziennego Domu Pobytu istnieje także możliwość skorzystania z posiłków w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie, w oddanej także dzisiaj do użytku stołówce.

Placówka w Gorzkowie to kolejny projekt Caritas kieleckiej, skierowany do osób starszych, co wynika z obecnego zapotrzebowania – społeczeństwo się starzeje, potrzebne są miejsca służące fachowej integracji i usprawnianiu życia tej grupy osób. Diecezjalny oddział Caritas ma duże doświadczenie w nadawaniu nowych funkcji nieużytkowanym budynkom szkolnym i często gminy z taką propozycją do niej się zwracają.

Caritas kielecka pomaga osobom starszym w sześciu domach pomocy społecznej, w domu opieki całodobowej oraz w dwóch rodzinnych domach pomocy. Są to np. placówki w Proszowicach, Piekoszowie, Ostrowie z filią w Kossowie, w Piasku Wielkim i w Kielcach, a także w Świniarach, Miechowie, Charsznicy. Z tej formy wsparcia korzysta ponad 800 osób.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.