Gorzów Wlkp.: bp Lityński poświęcił nową siedzibę księgarni św. Antoniego
04 września 2018 | 16:06 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński poświęcił 4 września nową siedzibę hurtowni i księgarni św. Antoniego, która znajduje się obecnie przy parafii katedralnej przy ul. Obotryckiej 10 w Gorzowie Wielkopolskim, której proboszczem jest ks. dr Zbigniew Kobus. Dyrektorem diecezjalnej księgarni św. Antoniego jest ks. Rafał Tur.
W otwarciu siedziby gorzowskiej placówki udział wzięli biskupi seniorzy Stefan Regmunt i Paweł Socha, ks. prof. Roman Harmaciński, ks. Jan Romaniuk, wieloletni ekonom i dyrektor księgarni św. Antoniego, pracownicy kurii, gorzowscy księża, przedstawiciele Caritas i szkół katolickich oraz mieszkańcy.
Bp Lityński na początek zadał pytanie czy w XXI wieku w erze internetu i telefonii komórkowej w życiu Kościoła potrzebna jest książka? Czy potrzebne są materiały pisane w procesie pogłębiania naszej wiary i wychowania? – Odpowiedź jest jedna: jest potrzebna – stwierdził hierarcha, podkreślając, że księgarnia spełnia swoje zadanie ewangelizacyjne i kulturowe, jest miejscem odwiedzanym przez mieszkańców, wśród których wielu mogłoby przytoczyć swoje wspomnienia z obecności w tej księgarni.
– Chciałbym, aby ta wierność wobec księgarni św. Antoniego trwała i aby odpowiadała ona nowym wyzwaniom – mówił duszpasterz, przypominając o oferowanym bogactwie materiałów liturgicznych, duszpasterskich czy tematyki religijnej. Jednocześnie duszpasterz wyraził nadzieję, że mieszkańcy Gorzowa pokochają to miejsce.
Bp Lityński przypomniał także pionierów księgarni, szczególnie wspominając wieloletnią sprzedawczynię Helenę Kuźmicką, która w przyjaźni z książką religijną dożyła 102 lat.
– Okazuje się, że książka religijna wpływa na wiek i ma swój wpływ kojący, rozwija wyobraźnię i przyjaźń z Panem Bogiem. Niech ta księgarnia będzie miejscem, do którego będziemy często zaglądać i żeby były tu przystępne ceny – życzył bp Lityński.
Księgarnia św. Antoniego była pierwszą księgarnią katolicką, jaka powstała na ziemiach zachodnich. Powstała w grudniu 1946 r. Administrator administratury apostolskiej ks. Edmund Nowicki, dostrzegając konieczność propagowania literatury religijnej, powołał ją do istnienia na wzór poznańskiej księgarni św. Wojciecha. Organizacją instytucji zajął się ks. Wincenty Kowalski.
Asortyment diecezjalnych księgarni, obok książek zawiera wytwory związane z życiem sakramentalnym, od strony celebrowania liturgii oraz zapewnia produkty sakralne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.