Gorzów Wlkp.: bp Lityński przewodniczył polowej Mszy św. w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych
01 września 2020 | 00:19 | kk | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
„Niech Jubileuszowy czas, Jubileuszowa modlitwa prowadzi nas do wierności prawdzie i zwycięstwa dobra nad złem w naszym życiu i w życiu naszej ojczyzny” – powiedział bp Lityński podczas uroczystości w 40 rocznicę porozumień sierpniowych i w 38 rocznicę gorzowskich wydarzeń sierpniowych.
Polowej Mszy św. na placu przy katedrze 31 sierpnia przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Koncelebrowali ją księża z Gorzowa i okolic. – Bardzo długi, bardzo trudny i bardzo tragiczny był ten marsz ku wolności, ku pełnej niepodległości. Tym wydarzeniem, które na stałe wpisało się na trwałe w historię były porozumienia sierpniowe, które już wówczas zostały okupione cierpieniem i ofiarą wielu ludzi, odważnych ludzi – podkreślił na początku Mszy św. biskup.
– Potem tragiczne wydarzenia stanu wojennego i również 31 sierpnia 1982 roku, tragiczny dzień dla miasta Gorzowa Wlkp., dla tego placu, dla tej świątyni katedralnej i tragiczny dla wielu uczestników. Chcemy jakby klamrą spiąć te dwa wydarzenia, które wpisują się w ten pochód wolności i podziękować Bogu za ludzi, którzy mieli odwagę powiedzieć i nazwać zło po imieniu, mieli odwagę przeciwstawić się niesprawiedliwości. – dodał.
W homilii także nie zabrakło odniesień do Porozumień Sierpniowych i protestu w Gorzowie w 1982 roku. – Po tym zrywie wolnościowym sierpnia 80 roku, później po utworzeniu NSZZ Solidarność, uświadamiamy sobie, że nasi bracia i nasze siostry z tamtego czasu, to byli wówczas ludzie, którzy na otaczającą rzeczywistość, na Ojczyznę patrzyli poprzez osobistą więź z Jezusem z Nazaretu, z pragnieniem dobra, pragnieniem prawdy, pragnieniem wolności, jak się wówczas wydawało na miarę społeczeństw Europy Zachodniej – mówił bp Lityński.
Biskup podkreślił, że dzisiejsza modlitwa i historyczne upamiętnienie to wyraz szacunku dla ludzi, którzy z Bożym światłem umysłu, z darem miłości nawet do nieprzyjaciół podjęli walkę o nasz ojczysty dom. – Tą walką była pokorna modlitwa w tej gorzowskiej katedrze, przy tym białym krzyżu, w zakładach pracy. Tą walką, która była wyrazem sprzeciwu wobec zalewu kłamstwa systemowego i ideologicznego, które przekładało się na codzienne życie mieszkańców były też pokojowe zgromadzenia i pokojowe demonstracje. Ale ówczesna władza bała się nawet tej modlitwy i tych pokojowych manifestacji – zauważył biskup.
Duchowny przywołał także postać legendarnego kapelana Solidarności – ks. Witolda Andrzejewskiego. – Z tego zaufania Bogu, które czerpał z modlitwy rodziło się w nim zaufania do ludzi, którzy go otaczali i z tego środowiska mogła wychodzić iskra nadziei na zmianę w Ojczyźnie, ale tez konkretna miłość i troska o więzionych, internowanych oraz ich rodziny – podkreślił hierarcha.
– Niech Jubileuszowy czas, Jubileuszowa modlitwa prowadzi nas do wierności prawdzie i zwycięstwa dobra nad złem w naszym życiu i w życiu naszej ojczyzny – dodał na koniec.
31 sierpnia 1982 w Gorzowie Wlkp. odbyła się największa opozycyjna demonstracja na terenie powojennej ziemi lubuskiej. Mieszkańcy protestowali przeciwko stanowi wojennemu. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, a wiele trafiło do aresztu.
Po Mszy św. zaplanowano dalsze oficjalne uroczystości. W och trakcie zostaną wręczone Krzyż Wolności i Solidarności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.