Gorzów Wlkp.: Bp Stefan Regmunt wręczył odznaczenia dla świeckich
10 września 2013 | 14:07 | kk Ⓒ Ⓟ
Wieczorem 9 września w gorzowskiej katedrze kilkanaście osób zostało wyróżnionych przez bp. Stefana Regmunta specjalnym medalem. Przyznawany jest on głównie osobom świeckim szczególnie zaangażowanym w życie diecezjalnego i parafialnego Kościoła.
Odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji zielonogórsko-Gorzowskiej” wręczono w 51. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego podczas Mszy św.
Osoby wyróżnione wyłoniła kapituła spośród kandydatów zgłoszonych przez parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Uroczystości przewodniczył bp Stefan Regmunt. Wzięli w niej także udział bp pomocniczy Tadeusz Lityński i biskupi seniorzy: Paweł Socha i Adam Dyczkowski, a także wielu kapłanów z różnych stron diecezji.
– Dziś obchodzimy rocznicę poświęcenia katedry i musimy zawsze robić sobie taki rachunek sumienia: czy my myślimy po Bożemu, czy my mówimy o Bogu i Bogiem się szczycimy i czy my działamy tak jak prawdziwi chrześcijanie, którzy są żywą świątynią dla Boga. Nie wystarczy być w świątyni. Nie wystarczy podziwiać jej architekturę. Każdy z nas musi być żywą i duchową świątynia w której Bóg przebywa i dzięki temu chwała Boża rozprzestrzenia się na wszystkie krańce ziemi – przypomniał w homilii bp Regmunt. – Nasza diecezja ten szczególny uroczysty dzień rocznicy poświęcenia świątyni traktuje jako dzień podziękowania niektórym przedstawicielom diecezji, najczęściej świeckim, za ich świadectwo, które składają w różnych miejscach diecezji – dodał.
W gronie odznaczonych są ludzie rozmaitych zawodów i stanów, a także jedno stowarzyszenie. Odznaczenie otrzymał m.in. Franciszek Hybner z parafii pw. św. Elżbiety Portugalskiej w Pławiu, który od 2006 roku jest radnym Gminy Dąbie, a od 2007 roku członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej w której m.in. troszczy się o stan kościołów w parafii, na które pomaga pozyskiwać gminne fundusze. Angażuje się również w różnego rodzaju działania duszpasterskie podczas uroczystości religijnych. Natomiast z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie wyróżniono Lecha Radzieja, który pracuje jako kierowca autobusów. Od młodości był ministrantem, a później lektorem. Do tej pory służy przy ołtarzu. Wraz z żoną aktywnie uczestniczy w dziełach duszpasterskich w parafii należąc do Rady Parafialnej i Żywego Różańca. Dba o promocję mediów katolickich i obronę życia poczętego i godności osoby ludzkiej. Jest również animatorem parafialnych wyjazdów pielgrzymkowych.
W gronie wyróżnionych nie zabrakło kobiet. Wśród nich znalazła się Anna Kopyść z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Przytocznej, która na co dzień jest katechetką oraz społecznym dekanalnym doradcą metodycznym nauczania religii. Jest zaangażowana w życie religijne parafii m.in. jako prezes parafialnego oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest także jednym z pomysłodawców Festiwalu Piosenki Religijnej w Przytocznej. Ponadto w parafii animuje również działalność Eucharystycznego Ruchu Młodych i Kręgu Biblijnego, troszczy się o coniedzielną Eucharystię przygotowywaną przez dzieci i dorosłych oraz angażuje się w organizację wypoczynku letniego dla dzieci z Przytocznej.
Kapituła postanowiła wyróżnić także Towarzystwo Śpiewacze Cantemus Domino działające przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Chór powstał w 1953 roku. Jego rozwój artystyczny nastąpił w 1969 roku, kiedy dyrygentem został znakomity organista i chórmistrz Andrzej Maliński, który chór prowadził do swojej śmierci w 1997 roku. Od roku 1998 dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Maciej Ogarek. Swoim śpiewem chór uświetniał najważniejsze wydarzenia w dziejach diecezji i parafii. Śpiewał m.in. podczas wizyty Jana Pawła II w Gorzowie, na ingresach biskupów diecezjalnych czy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitnańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.