Gorzów Wlkp.: debata o bp. Wilhelmie Plucie
19 stycznia 2010 | 09:52 | wm Ⓒ Ⓟ
„Aktualności przesłania nauki o rodzinie, bp Wilhelma Pluty” – to tytuł kolejnego spotkania Politycznego Klubu Dyskusyjnego im. J. Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, którą zorganizowano w poniedziałek 18 stycznia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta z okazji ogłoszonego w województwie lubuskim „Roku bp Wilhelma Pluty”.
Sł. Bożego bp. Wilhelma Plutę wspominali m.in. proboszcz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ks. Zbigniew Samociak, Teresa Klimek – opozycjonistka, przewodnicząca gorzowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Grażyna Pytlak – działaczka podziemnej „Solidarności” oraz Augustyn Wiernicki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.
Inicjatorem obchodów Roku bp. Wilhelma Pluty, w setną rocznicę urodzin byłego ordynariusza diecezji gorzowskiej jest senator PO Henryk Maciej Woźniak, na którego wniosek decyzję podjął 21 grudnia Sejmik Województwa Lubuskiego.
Ks. Samociak, zwrócił uwagę, że bp Pluta podobnie jak Jan Paweł II sprawował funkcję duszpasterza ponad 27. lat i tak jak Papież Polak ma swoje pokolenie zwane pokoleniem JP II, tak na Ziemi Lubuskiej powstało pokolenie bpa Wilhelma Pluty.
Proboszcz Katedry przypomniał, że należał do ostatniego rocznika kleryków, którzy zostali wyświęceni na księży przez bpa Plutę w gorzowskiej farze. „Wielkość bp Pluty poznałem będąc proboszczem w przygranicznym Gubinie. Tam słyszałem opinie niemieckich hierarchów na temat olbrzymiej wiedzy i odwagi bp Pluty w głoszeniu konferencji w trudnych dla Kościoła czasach” – mówił ks. Samociak.
Natomiast Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im Brata Krystyna Augustyn Wiernicki jest wdzięczny losowi za możliwość wykorzystania nauki Sługi Bożego w tworzeniu dzieła charytatywnego wykorzystując przesłanie biskupa o zachowaniu jedności.
„Każde społeczeństwo ma takie osoby, które się wyróżniają i stają się drogowskazami dla innych, wykorzystujemy ich treści do dalszego działania. Dziś otrzymaliśmy modlitewnik napisany przez bp Plutę, mamy zamiar go wydać i powracać do jego treści” – zapewnił szef Stowarzyszenia i Centrum Charytatywnego im. Jana Pawła II, Augustyn Wiernicki.
Senator Woźniak przypomniał słowa Jana Pawła II o biskupie gorzowskim wypowiedziane podczas wizyty Papieża w Gorzowie Wielkopolskim w roku 1997. „Pragnę z wdzięcznością wspomnieć śp. ks. biskupa Wilhelma Plutę. On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem gorzowskim najpierw jako administrator, a później jako jego biskup. On tu jest dzisiaj na pewno razem z nami. Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”.
Teresa Klimek, emerytowana nauczycielka matematyki przypomniała pierwsze spotkania z bp Plutą w Niższym Seminarium Duchownym w Gorzowie, gdzie uczyła młodych kandydatów na kapłanów. Określiła te spotkania jako rozmowy przy stole w seminarium. Później były już tylko wspomnienia o duszpasterzu diecezji, który zginął tragicznie – powiedziała Klimek, która podczas debaty po raz pierwszy publicznie wyznała, że bp Pluta w testamencie przeznaczył pewną kwotę pieniędzy na wsparcie rodzin represjonowanych w stanie wojennym.
Teresa Klimek była m.in członkiem Prymasowskiego Komitetu Pomocy, w stanie wojennym internowana w Gołdapi.
W najbliższy piątek w Gorzowie Wielkopolskim rozpocznie się Synod Metropolitalny, który zainaugurowany zostanie pielgrzymką biskupów i kapłanów z trzech diecezji do grobu Sł. Bożego bp Wilhelma Pluty, który spoczywa w krypcie gorzowskiej Katedry.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach na Górnym Śląsku. Sakrę biskupią otrzymał w 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w Katedrze WNMP w Gorzowie Wielkopolskim. Bp Pluta zginął w wypadku samochodowym 24 lata temu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.